Odborný tým Devětsilu slibuje zvládnout péči o nemocného tak, aby netrpěl bolestmi. „Aby byla zachována důstojnost nemocného a co nejvyšší kvalita jeho života. Tak, aby člověk závěr života mohl strávit doma se svými blízkými," poznamenala mluvčí Diakonie Vsetín Marta Vodáková.

Podle pracovníků Diakonie si více než dvě třetiny lidí přejí zemřít doma. „Realita je však taková, že doma umírá pouze dvacet procent lidí. Většinou jde však o náhlá úmrtí," informovala koordinátorka domácího hospice Devětsil Radka Včelná.

Nemocných, kteří jsou podle ní takzvaně dochováni v domácím prostředí, jsou jen asi dvě procenta. „Důvodem jsou mimo jiné obavy rodiny, zda takovou péči zvládnou. A právě jim jde nová služba Diakonie Vsetín, domácí hospic Devětsil, vstříc," dodala koordinátorka.

Pracovníci domácího hospice jsou kromě pravidelných návštěv rodinám k dispozici sedm dní v týdnu po dobu 24 hodin. V případě potřeby jsou připraveni kdykoli k nemocnému do rodiny přijet. „Umíme také zprostředkovat spolupráci s lékaři specialisty, s úředníky k vyřízení různých záležitostí a podobně. Zajistíme rovněž zapůjčení potřebného vybavení a pomůcek pro domácí péči o nemocného," přiblížila rozsah možností hospicu Radka Včelná.

Domácí hospicová péče je obecně velmi nákladná. „Snažíme se ale, aby byla dostupná všem, kdo ji potřebují," zdůraznila koordinátorka.

Protože většina domácích hospiců dosud nemá smlouvy se zdravotními pojišťovnami, náklady na zdravotní péči a na cesty do domácnosti uhradí Diakonie především ze sponzorských darů. „Rodiny nemocných přispívají jen částkou sto korun denně na zdravotní péči a podle zákona platí pečovatelské úkony. K tomu je ale možné využít příspěvek na péči. Ten může při plné závislosti na pomoci činit až dvanáct tisíc korun měsíčně," upozornila Radka Včelná.

Rozhodnutí pečovat o blízkého člověka doma si pracovníci Diakonie Vsetín velmi váží. „V každém případě budeme dál hledat cesty, jak těmto rodinám a jejich nemocným pomoci," poznamenal ředitel Diakonie ČCE Vsetín Dan Žárský.

Veřejnost zavádění nové zdravotně-sociální služby vítá. „Je to sice až to poslední, na co člověk myslí, ale je dobře vědět, že taková možnost existuje," svěřil se Valašskému deníku se svým názorem Vsetíňan Miloš Zbranek.

Diakonie Vsetín poskytuje sociální služby ve Vsetíně 12 let. Zajišťuje komplexní služby pro seniory, kteří ztratili svou soběstačnost a jsou odkázáni na pomoc druhých. Rovněž nabízí pomoc lidem v obtížné životní situaci. Zaměstnává 76 stálých zaměstnanců. Poskytuje podporu na 300 uživatelům ročně.