Drtivá většina z nich však nebývá k vidění ve větších městech. Jezdci na „na koleně“ vyrobených motorkách jsou tradičně záležitostí spíše menších obcí a vesnic. Pomalu se ale stávají minulostí. „Mám dojem, že to ještě zůstává jako jakýsi folklor. Kluci tady na takových motorkách jezdívají,“ připustil například starosta Zděchova Tomáš Kocourek. Podle něj si na ně lidé občas stěžují. „Prozatím se však naštěstí v této souvislosti u nás nestala žádná nehoda nebo něco jinak vážného,“ doplnil starosta.

Nemyslí si však, že by Zděchov byl mezi ostatními obcemi výjimkou. „V tomto určitě nijak nevybočujeme. Za větší a narůstající problém považuji naopak jezdce na čtyřkolkách, kteří ohrožují po lesích zvěř a ničí lesní cesty,“ poznamenal Kocourek.

K tomuto názoru se přiklonila také starostka Senice Marie Řezníčková. „Mám zkušenost spíše s moderními a drahými čtyřkolkami. Těch u nás skutečně přibývá,“ potvrdila Řezníčková. S tím, že do centra obce se jezdci prozatím příliš nepouští. „Jezdívají zpravidla v lesích a po hřebenovkách,“ doplnila starostka.

Strážci zákona nemají příliš prostředků, jak proti vyznavačům, ať už klasických terénních či podomácku vyrobených, strojů zasáhnout. „O problémech s jejich rychlou jízdou v lesních porostech či na loukách víme a ve spolupráci s městskou policií je řešíme,“ konstatovala vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová. Podle jejích slov je nejvíce dotčeno okolí Rožnova pod Radhoštěm, Horní Bečvy a oblastí Hornolidečska. „Důvod je nasnadě, tyto oblasti jsou hornaté a poměrně zalesněné,“ vysvětlila Brousilová.

Přesto policisté nemají v záznamech žádnou dopravní nehodu, která by se zmiňovaných motorkářů týkala. Neznamená to však, že by nebourali. „Stávají se ale v lesích či na loukách, tedy v místech, na která se nevztahuje silniční zákon,“ poznamenala policejní mluvčí.

Nedá se ani říci, že se motorkářům vždy daří jen unikat. „Zrovna minulý pátek jsme na lesní cestě ve směru na Cáb přistihli třicetiletého Vsetíňana na motorce, ačkoliv je to nelegální,“ prozradil ředitel vsetínské městské policie Nikolaj Martinák. Provinilec si nakonec odnesl bloček na tisícikorunovou pokutu.