Na konci uplynulého pracovního týdne pečovali zdravotníci ve Vsetínské nemocnici celkem o 48 pozitivních pacientů, z nichž devět bylo na lůžkách intenzivní péče.

„Podle aktuálních statistik je procentní nárůst pozitivních případů  ve srovnání s předcházejícím týdnem v okrese Vsetín druhý nejvyšší v rámci České republiky,“ upozornila mluvčí Vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Vedení nemocnice i vedení města proto žádá, aby lidé i nadále respektovali nastavená pravidla a společně se zdravotníky udělali maximum pro zlepšení situace v dalších dnech.

„Chci poděkovat všem, kteří respektují a dodržují protiepidemická opatření, a také zdravotnickému personálu za jejich vyčerpávající práci. Současná situace je pro mnoho z nás náročná a zdlouhavá, ale v zájmu nás všech je i nadále chránit své zdraví ohleduplností a dodržováním platných pravidel,“ uvedl starosta Vsetína Jiří Růžička.

V okrese Vsetín rostou čísla nejrychleji

Vsetínská nemocnice měla v pátek na standardních lůžkových jednotkách ještě devatenáct volných lůžek pro pacienty s covidem a je připravená i na jejich další rozšíření, pokud by se situace dále zhoršovala. „Nicméně v intenzivní péči jsme na hranici kapacity už delší dobu, a to v celém kraji,“ řekla ředitelka Vsetínské nemocnice Věra Prousková a vyzvala k zodpovědnému chování a dodržování opatření i v příštích dnech.

„Ve srovnání počtu nakažených ve Zlínském kraji se situací v ostatních krajích České republiky jsme na tom stále dobře, ale je jednoznačné, že vlna postupuje ze západu na východ, a když se podíváme na data posledního týdne, pak nejvyšší procentuální nárůst nemocných je právě ve vsetínském okrese,“ upozornila Prousková.

Primář: Rezervy zdravotníků nejsou bezedné

Na ARO a jednotce intenzivní péče v interním pavilonu je volná kapacita minimální.

„Jsou dny, kdy není volné ani jedno intenzivní lůžko. Přibývá pacientů v kritických stavech, vyžadujících péči na JIP nebo přímo na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Zatímco na podzim tito pacienti tvořili zhruba čtrnáct procent všech hospitalizovaných, dnes je to již více než dvacet procent,“ přiblížil primář ARO a koordinátor intenzivní péče ve Vsetínské nemocnici Marek Proksa.

Tlak na intenzivní lůžka je podle jeho slov enormní. „Vše již trvá velmi dlouho a zdravotníci jsou unavení, fyzicky i psychicky. Jejich lidské rezervy nejsou bezedné,“ konstatuje Proksa.

Nadějí je zodpovědnost a očkování

Největší nadějí na zvládnutí stávající situace je podle ředitelky Vsetínské nemocnice Věry Prouskové zodpovědné chování a očkování.

„Navyšují se i kapacity odběrového centra, především antigenního. Tady bych chtěla vyzvat všechny zájemce, aby nepřicházeli na antigenní test, pokud mají příznaky onemocnění, zejména zvýšenou teplotu, bolesti kloubů a podobně. V takovém případě je potřeba po dohodě s praktickým lékařem vyhledat spíše test PCR, čímž se urychlí potvrzení pozitivity a zejména následné trasování kontaktů,“ apelovala ředitelka.