Anglickou zahradu, která je nyní chráněna kovaným plotem, křižují nové chodníky kolem letitých inedávno vysazených stromů a keřů. Děti přivítaly dětské hřiště, ruské kuželky i šachové stolky. Nové lampy veřejného osvětlení umožňují návštěvníkům procházky i po setmění. Rekonstrukce se dočkal také přírodní amfiteátr, kde se lidé scházejí za kulturou.

Jedno ale zámecké zahradě chybí. Obyvatelé města by přivítali, kdyby se do ní vrátil původní altán, jehož autorem je možná některý z architektů dílny Dušana Jurkoviče.

„Když jsme zpracovávali historickou studii parku, neměli jsme žádné podklady k altánu, nevěděli jsme, jak vypadal,“ vysvětlil meziříčský ekolog Milan Orálek.

Proto ochránci přírody vypsali výzvu, aby lidé, kteří vlastní fotografie této stavby, snímky přinesli. „Nyní jich už máme pět a můžeme tedy postavit repliku,“ řekl Orálek.

Styl dřevostavby pokryté šindelem je podobný jako u Jurkovičových nejznámějších staveb Libušín a Maměnka na Pustevnách. Altán v parku stál do roku 1973, kdy jej komunističtí pohlaváři nechali zbourat.

„Pokud se ochráncům přírody podaří sehnat nějakého partnera na Slovensku, budeme projekt financovat v rámci příhraniční spolupráce,“ vysvětlil starosta Jiří Částečka.

Altánek bude sloužit k menším kulturním akcím. „Pamatuji si, že tam bývaly koncerty, chodívaly jsme na ně s maminkou a sestrou,“ vzpomněla si Anežka Valušková z Valašského Meziříčí.