Podle krajského zástupce Sdružení praktických lékařů Lubomíra Nečase bylo ke včerejšímu dni pro jednodenní uzavření ordinací zhruba osmdesát procent praktických a dětských lékařů v kraji.

„Je pravda, že nám kapitační platby nenavýšili už hodně let. Musíme však platit nájmy, hradit náklady na ordinace. Zatímco ve špitálech se navyšují, nám ne," zlobí se například dětská lékařka z Valašskokloboucka Eva Janíková.

Zatím ještě s jistotou neví, zda ve středu stávku podpoří uzavřením své ordinace.

„Spíše to vidím na symbolické zavření, třeba jen na hodinu," dodává.

Její kolegyně Radmila Pinďáková, praktická lékařka ze Slavičína, si prý na den zavřít dovolit nemůže, se stávkou však souhlasí. Podpoří ji rovněž pouze symbolicky, zatím netuší ale jak.

„Nemůžu si dovolit jeden den nepracovat. Když zavřu, další den budu mít pacientů jednou tolik. Na druhou stranu mně daleko více vadí, že se nám až trojnásobně zvedla administrativa. Ta je přitom z poloviny zbytečná. Namísto věnování se jí bychom mohli brát více nových pacientů a ještě lépe se jim věnovat," říká slavičínská lékařka.

Svou ordinaci určitě uzavře Lubomír Nečas.

Ten je zároveň i zlínským praktikem, krajským radním a náměstkem hejtmana pro oblast zdravotnictví.

„Pokud by měl někdo pocit, že je ohrožený na životě, automaticky může volat linku 155. Zdravotnická záchranná služba je jak personálně, tak i přístrojově ve svých vozidlech dobře vybavená," podotýká Lubomír Nečas.

Případných zbytečných výjezdů kvůli „banalitám" se ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta neobává. „K praktikovi pacienti chodí s ne zrovna akutními potížemi. V případě, že je bude vnímat jako aktuální, poskytneme mu plnohodnotnou přednemocniční péči," konstatuje ředitel.

Pomoc při zdravotních obtížích mohou lidé nalézt také v samotných nemocnicích. „Ošetřeni budou všichni pacienti vyžadující akutní ošetření. Není úkolem a ani v možnostech nemocnice suplovat péči praktických lékařů," uvádí předsedkyně představenstva Vsetínské nemocnice Věra Prousková. „Poskytujeme permanentně péči všem akutním pacientům, bez ohledu na čas, místo a událost," ujišťuje také mluvčí Kroměřížské nemocnice Veronika Klímová. V Krajské nemocnici T. Bati podle Lubomíra Nečase předpokládají, že vedení zařízení dá pokyn jednotlivým primariátům, aby posílily své ambulance.

„Dle našeho názoru nevedou stávky či podobné jednostranné aktivity ani ke zlepšení péče o 6 milionů klientů VZP ani k lepším podmínkám pro zdravotníky," míní mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Od stávky si ale podle Lubomíra Nečase praktičtí lékaři slibují úpravu takzvané úhradové vyhlášky, která ukládá zdravotním pojišťovnám, kolik jim má dávat za každého pacienta. „Odměny za výkony nejsou odpovídající nákladům a provozu ordinací. V případě, že se nedohodneme na jejich navýšení, stávky se mohou opakovat," podotýká.

Zdravotnictví se v opačném případě podle něj může stát neatraktivním pro mladé lékaře. „Například v okrese Kroměříž je 55 procent lékařů starších šedesáti let. Jiné okresy přitom na tom nejsou o moc lépe. Může se stát, že brzy skončí a nebude za ně náhrada," varuje Lubomír Nečas.