Pro návštěvníky programu nazvaného Ve znamení ryb připravili pracovníci Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, spolu se svými partnery z rybářských spolků a organizací spoustu zajímavého.

Například akvária s živými sladkovodními rybami. „Ale také ukázky používaného rybářského nářadí, předvádění tradičních řemesel spojených s rybářstvím, jako je výroba sítí, pletení vrší a vázání umělých mušek a mnohé další," zval na rybářskou a rybí sobotu ve skanzenu moderátor pořadu Tomáš Gross.

Lákavé programové nabídky využily stovky spokojených návštěvníků. Nejenom z Rožnova, ale také z okolí i míst z větší dálky.

„Trávili jsme v Horní Bečvě dovolenou. Moc se nám tu líbí a i dnešní návštěva skanzenu je velmi zajímavá. Krásný program před cestou domů," vyjádřila názor svůj, manžela i tří dětí Marie Skopalová z Pardubicka.

Areál Mlýnské doliny lákal nejenom připraveným programem, ale také vůní rybích specialit. Kuchařští mistři je pro mlsné jazyky připravovali na místě samém.

„Neodolal jsem a opustil ženu i děti. Ve stánku jsem si koupil grilovaného pstruha. Až ho sním, najdu je a budu připraven všechno tady s nimi absolvovat," prozradil na sebe s úsměvem Dalibor Gerža z Nového Jičína.

Zatímco mnozí dospělí odolávali gastronomickým nabídkám jen velmi těžko, děti bez rozdílu věku s obtížemi zvládaly nabízené atrakce. Lákadel jim nabídli pořadatelé víc než dost.

Lov dřevěných rybek z lavoru, hod šipkami, házení kroužky, chození na chůdách, kolotoč a další.

„Nejvíce se mi líbila akvária s rybami. Nikdy jsem je tak zblízka ještě neviděl," pochvaloval si osmiletý Jiří Veselý.

Do skanzenu přijel s rodiči a sestrou z Frenštátu pod Radhoštěm. „Mně se nejvíce líbila ta pohádka s vodníkem. Trochu jsem se ho bála, ale pak už ne," svěřila se Jiřího sestra, šestiletá Adéla.

Mezi sobotními návštěvníky skanzenu se našli i takoví, kteří využili možnost, a přestože nevlastní rybářský lístek, v rybníce Mlýnské doliny si pod dohledem zkušených rybářů takzvaně zalovili.

„Nikdy jsem udici v ruce nedržel. Taky to tak dopadlo. Nic jsem nechytil," pokrčil rameny Alois Záruba z Valašského Meziříčí.

Jeho dcera byla úspěšnější. „Asi za půl minuty jsem rybu chytla. Napoprvé dobré. Ale u rybaření asi nezůstanu. Moc mě to nebere," pověděla čtrnáctiletá Veronika.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm letos pořadem, připraveným mimo jiné taky u příležitosti devadesáti let od jeho založení, opět připomnělo tradiční rybářské výlety.

Ty se v minulosti v různých částech Valašska konaly velmi často. Do letošního letního programu zařadili muzejníci rybářskou tematiku po pětileté přestávce.

„Rybářství patří k nejstarším zdrojům lidské obživy. V současnosti je rybolov udicí sportem, zábavou i druhem odpočinku. Ryby a rybářství mají spoustu příznivců a milovníků. A tradici. A ta do Valašského muzea v přírodě patří," připomněl důvody návratu rybářského programu jeho režisér Zdeněk Cvikl.

Sobotní rybářský výlet v Mlýnské dolině nazvaný Ve znamení ryb připravili pracovníci skanzenu ve spolupráci s rožnovskou firmou zabývající se pstruhařstvím a místí organizací Českého rybářského svazu.