Bylo jich tolik, že se všichni do areálu ani nevešli. Stánky byla proto lemována už cesta k muzeu vedoucí přes rožnovský městský park.

K vidění a zakoupení bylo vše, co k Velikonocím tradičně patří. Pletení nezbytných tatarů předváděli ve skanzenu mladí členové Českého svazu ochránců přírody z Rožnova pod Radhoštěm. Základem pro jejich výrobu je zajistit si dostatečné množství potřebného vrbového proutí. „Ať už na kole nebo v autě jsme kvůli tomu objeli doslova celý Rožnov. Úspěšní jsme byli například v místní části Kramolišov,“ prozradil jedno z míst mladý ekolog Josef Čermák.

Bohatě zdobené Blatnické kraslice zase přivezla do Dřevěného městečka Marie Čiháková. „Řadu tradičních vzorů mě naučila má babička. Dělám ale také moderní vzory,“ prozradila tvůrkyně. Že své řemeslo zvládá skutečně dokonale, potvrzoval početný shluk zvědavců, kteří stáli u jejího stánku v podstatě nepřetržitě. „Sama jsem několikrát zdobení kraslic zkoušela jen tak pro sebe doma, ale tady tyto vzory jsou neuvěřitelné,“ nešetřila chválou Marie Příleská, která se do valašského muzea přijela podívat z Přerova.

Velký zájem byl také o lidové hudební nástroje z dílny Víta Kašpaříka z Velkých Karlovic. „Dětem se hodně líbí menší píšťalky. Dospělým zase koncovky, na které si snadno dokáží sami zahrát bez předchozích zkušeností,“ prozradil Kašpařík, který je ve skanzenu tradičním hostem.

Nejen jarmareční zboží a výrobky řemeslníků bylo to, co v uplynulých třech dnech lákalo do skanzenu návštěvníky. Velký prostor patřil hudebním vystoupením. V areálu se postupně vystřídali muziky Jánoš, Staré Gatě, Javořina, Soláň, Kotár či Terchovská muzika souboru Pupov.

Ke slovu se dostaly také domácí folklórní soubory Malý Radhošť a Radhošť, Vonička z Havířova či Radosť z Trenčína, které přiblížily lidové zvyky. Své umění předvedl také smíšený pěvecký sbor Catena musica.