Před budovou se řadí skauti, hned vedle členové klubu seniorů, hasiči i malí fotbalisté. Nechybí myslivci, kompletní sbor Zvonků dobré zprávy, zkrátka zástupci všech spolků, které mají v Kateřinicích na Vsetínsku co do činění se společenským životem. Nálada je výborná.

Je krátce před páteční osmou hodinou a oči desítek přítomných jsou upřené k hlavní silnici. U chodníku před základní školou přistavuje očekávaný autobus. Jako by celá dědina vydechla: „Už jsou tady!"

Kateřinice letos zvítězily v krajském kole soutěže Vesnice roku a postoupily tak mezi třináct finalistů do celostátního kola. Dvanáctičlennou hodnotící komisi vítá starosta Vojtěch Zubíček a přivádí hosty před úřad. „Tos nám starosto neřekl, že přijedú takoví pěkní ogaři," vrhají se s hranou výčitkou v hlase na komisaře místní tetky v typických silonových květovaných pláštích a natáčkami ve vlasech.

Pod vtipnými převleky se ukrývají členky Spolku přátel Kateřinic. Dorazivší porotce zásobují chlebem se sádlem, klobáskami, sýrem i slivovicí. „Lepší jeden po ránu, než celý den nic," sahá po nabízené štamprlce Jiří Řezníček, starosta obce Tučín, která se stala Vesnicí roku 2009. Dnes je tady v roli hodnotitele a zástupce Spolku pro obnovu venkova.

Kateřinické tetky nedávají porotcům vydechnout a neúnavně je zásobují dalšími pochoutkami. „Tady zajezte si chlebem. Vstávaly sme o štyrech, abysme ho upékly," přesvědčují hosty.

Starosta vesnice rozdává komisařům program celé čtyřhodinové návštěvy, zatímco je děti ze souboru Kateřinský Valášek vítají písničkou. Evidentně překvapení hodnotitelé nevědí, kam dřív s očima.

Vysvobodí je až starosta Zubíček, když zavelí k přesunu do nedalekého sportovního areálu. Tam se odehraje oficiální zahájení prezentace Kateřinic před komisí. Průvod v čele s vlajkonoši se pohne požadovaným směrem.

Asfaltové hřiště ve sportovním areálu lemují podsadové stany skautů, každý reprezentuje jeden z kateřinických spolků. „Je to vlastně jakási naše zmenšená dědina," říká starosta Vojtěch Zubíček.

Prezentaci zahájí Zvonky dobré zprávy, sbor hrající na speciální ruční zvonky, který funguje při místní evangelické farnosti. Zní státní hymna. Poté se představují členové hodnotící komise. „Hodnotit budeme úplně všechno, včetně počasí," žertuje předseda hodnotitelů a starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček. Druhým dechem ale hned s ostatními komisaři místní chválí. Za účast i krásné přivítání. „Je úžasné, kolik se vás dnes sešlo. Úplně nám to vyrazilo dech. Bylo to odzbrojující," shodl se s Jiřím Hábou, který reprezentuje Folklorní sdružení i Markétou Tošovskou z ministerstva kultury.

Čas rychle ubíhá a místní toho mají ještě tolik k představení. Komisaři se rozchází mezi stany a dávají se do řeči se zástupci spolků. Další kroky vedou do kulturního domu, pak do školy. Nelze vynechat knihovnu, kostel, skautské středisko na Březinách nebo firmu Gufex, která valašskou dědinu celosvětově proslavila výrobou špičkových hokejových puků. Program je opravdu nabitý.

A proč by právě Kateřinice měly v celostátním kole Vesnice roku uspět. „Nedá se popřít, že to v této dědině opravdu funguje. Obecní úřad, místní lidé i farnost. Všichni spolu dokážou spolupracovat," nabízí jeden z důvodů Zbyněk Hurtík z Kateřinic. Je jisté, že Kateřiničtí udělali na komisaře dobrý dojem.

Jak to ale nakonec dopadne, se dozvědí až po závěrečném jednání celostátní hodnotitelské komise, které se uskuteční v Luhačovicích na Mezinárodním festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem. Celkové výsledky soutěže včetně vítěze a nositele titulu Vesnice roku 2014 budou vyhlášeny v Luhačovicích 20. září.

Související Nejvyšší ocenění v krajském kole soutěže Vesnice roku patří Kateřinicím