Hudební maraton začal úderem třinácté hodiny. Tradiční hudební přehlídku hráčů na diatonickou harmoniku, takzvanou heligonku, ozdobil i letos Jiří Michna ze Vsetína. Publikum mu za suverénní výkon poděkovalo potleskem. „Moc rád jezdím na takové setkání. Hraju amatérsky už od dětských let, ale pořád se učím,“ prozradil s úsměvem na rtech Michna.

Svým výstupem nadchly postarší návštěvníky i osmileté a sedmileté účinkující ze Slovenska. Stejně jako ostatní muzikanti, měly dívky za úkol zahrát na pódiu dvě skladby. Vybrat si mohly mezi polkou a valčíkem. Posluchači se nijak neostýchali a zpívali po celý čas přehlídky společně s vystupujícími.

Účast si letos pochvalovala i hlavní organizátorka Markéta Bambuchová. S tím, že aby se heligonkáři neostýchali jezdit i nadále, nikdo neodejde s prázdnou. „Nevyhlašujeme nejlepšího. Každý má šanci ukázat své umění,“ potvrdila Bambuchová. Kromě vzpomínek si tak odvezli účastníci poháry či diplomy vytvořené Spolkem za zachování valašských tradic. Soutěž by se podle slov pořadatelky ani v tomto roce neobešla bez podpory obce Halenkov.