Na srazu tříkolkářů v Bystřičce mě pozval „na terasu“ před svůj karavan. Komfort kam se podíváš. Vybavení dočasného domova by mohl závidět leckdo. „Je to taková masňárna. Pořád něco dokupujeme a vylepšujeme. Jsme už staří, abychom klepali kosu někde ve spacáku. Tady máme pohodlné postele, topení s termostatem, klimatizaci, mražák, sporák, všechno co potřebujeme,“ popisuje karavan, který nenazve jinak než bydlík.

Na motorce jezdil už v patnácti. „Už je to promlčené, neměl jsem tehdy ani papíry. Řidičák jsem si udělal až ve dvaceti a měl jsem několik motorek. Pak jsem dlouho nejezdil. Před deseti lety jsme cestou na Karlovice potkali chlapa na tříkolce. A začali jsme špekulovat. Nová stála tři čtvrtě milionu. Tak jsme s Ivou sháněli starší. Klaplo to a teď už je to pro mě droga. Jediný víkend od dubna do listopadu nejsme doma,“ říká nadšenec do tří kol, jemuž v Evropě nechybí moc států, které by neprojel.

„Byli jsme ve Švýcarsku, Itálii, Německu, Rakousku, Slovinsku, Chorvatsku, Albánii, Srbsku, Rumunsku, Polsku, dvakrát v Bosně a třikrát v Černé hoře – to je moje srdcová záležitost. A na Slovensku jsme víc než doma,“ vypočítává.

Jízdu na tříkolce miluje, a dokud bude moct, hned tak z mašiny nesesedne. „Je to naprostá pohoda. Jedu osmdesát devadesát, mezi kopci šedesátkou a vychutnávám si to. Člověk vnímá jízdu všemi smysly. Cítí vůni, vítr ve vlasech. Kamera všecko natáčí, Iva fotí, prostě pohoda. Jet po horách zavřený v bedně už si neumím představit,“ vychvaluje život na třech kolech.

Podělit se o zážitky z cest, vyměnit si zkušenosti, pochlubit se novými vychytávkami a vylepšeními, sejít se, pobavit se i zazpívat. To je smysl srazu, který Jiří Václavík pořádá pro majitele i milovníky tříkolek. Do kempu Ranč Bystřička se o víkendu sjela stovka nablýskaných strojů. Podsvícené, s výkonnými hudebními aparáty, menší, větší, bez karavanu i s karavanem. Viděl jsem tu tříkolku s motorem od Mercedesu vepředu.

„Jsou tady Slováci, Poláci i Maďaři. Náš sraz je zajímavý v tom, že je jediný v Československu i v Polsku jen pro tříkolkáře. Ne, že by tu motorkáři neměli přístup. Ale je to hlavně pro tříkoly, prostě trike sraz. Rekord byl dosud čtyřicet dva strojů. Letos dojela stovka, absolutní rekord,“ pochvaluje si Jiří Václavík.

Nadšenci ze všech koutů se začali do kempu sjíždět ve čtvrtek. V pátek se pobavili při muzice, v sobotu vyrazili na projížďku. Říkají tomu spanilá jízda. Letos jeli z Bystřičky do Rožnova a jinou trasou zpátky. Zážitek to byl parádní. Po valašských silnicích bublalo za sebou třiadevadesát vymazlených krasavců.