Oslavy Dnů města Valašské Meziříčí zahájí první zářijovou sobotu třetí ročník nevšední akce Zažít Valmez jinak tentokrát s podtitulem Dotkni se hvězd. Pro letošní rok se přesunula do meziříčské hvězdárny a připravený je bohatý program plný překvapení.

„Účastníci tradiční fotosoutěže Valmez Foto se mohou těšit na vernisáž snímků v Muzejním a galerijním centru, která bude spojená s vyhlášením výsledků. Tématem byl rozkvetlý Valmez,“ připomněl Ondřej Smolka z Kulturního zařízení města Valašské Meziříčí.

Uskuteční se také tradiční akce jako Den s BESIPem aneb Hurá, děti! Bezpečně do školy či Medový den s Farmářským trhem. Premiéru bude mít série přednášek zaměřená na včelařství s názvem O včelách, kterou bude hostit velký sál Kázetka. „A první týden zakončí druhý ročník akce pro rodiče s dětmi na letním stadionu se sportovními kluby z Valmezu nazvané Sportuj! a koncert Filharmonie Bohuslava Martinů v místním Amfiteátru,“ přidal další podrobnosti z programu Smolka.

Annabelle
V Zašové chystají slavnosti hudby a jídla. Vystoupí Michal Prokop i Annabelle

Milovníci swingu si přijdou na své na Swingové tančírně s LAM triem na terase zámku Žerotínů, příznivci cimbálové muziky zase na tradičním Setkání na zámku ve velkém sále Kázetka, kde spolu s pořádající Cimbálovou muzikou Polajka uslyší a uvidí také Valašský soubor písní a tanců Bača a hosty ze slovenského města Partizánske.

Další ročník hlásí také Move Fest Valmez v režii místní ZUŠ Alfréda Radoka. V průběhu dvou dnů se uskuteční taneční a pohybové představení Carpe(t) Diem a Celestial Noise a unikátní spojení dvou cirkusových disciplín Momentum. Obě akce i několik doprovodných programů proběhnou v Tanečním centru na Vodní ulici.

Do Amfiteátru se vrátí Babí léto. Mezinárodní folklorní festival nabídne vystoupení více jak sedmi hudebních i tanečních souborů, ale také moštování a odpoledne plné valašských tradic. Jedním s doprovodných programů Babího léta bude koncert kapely Docuku. Akce Nordic Walkingová procházka městem pak otevře nové stezky ve Valmezu.

Pořad Myslivosti zdar! ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm; sobota 27. srpna 2022
Rožnovský skanzen patřil příznivcům myslivosti. Hubertův cech zde slavil pošesté

Slavností otevření opraveného náměstí

V rámci Dnů města bude také slavnostně otevřeno nově zrekonstruované náměstí. Slavnostní akt se uskuteční v pátek 23. září od 19 hodin. Tentýž den se uskuteční také čtvrtý ročník oceňovaného festivalu Světlo Valmez. Unikátní propojení videomappingu, světelných instalací a hudby nabídne více než tři desítky světelných projektů a koncerty kapel Mňága a Žďorp, Gorilpop a Kapitán Demo. Akce se uskuteční na náměstí a v přilehlých ulicích.

Závěrem bude slavit místní pobočka Charity výročí 30 let své existence Mší svatou, Charitní slavností a koncertem Bach versus Mozart uskupení Czech Ensemble Baroque. Zahájen bude také festival ZUŠ Alfréda Radoka – Podzimní varhany, a to koncertem německého varhaníka Martina Schmedinga.

Kompletní program Dnů města 2022 je k přečtení webu www.kzvalmez.cz společně s časy a informacemi o případném vstupném.