Pokud chce žadatel úlevu ze sankcí, musí splnit celou řadu podmínek. Splatit dlužnou činži, včetně služeb souvisejících s nájmem bytu, uvést důvody neplacení a uhradit všechny další pohledávky vůči městu.
Radnice přitvrdila
„Zároveň musí zaplatit veškeré náklady na soudní řízení a uhradit minimálně pětatřicet procent hodnoty sankcí,“ nastínil vedoucí právního odboru vsetínské radnice Robert Rafaj s tím, že se zároveň musí jednat o první případ prodlení z placení činže. Oproti minulým letům ale radnice přitvrdila.
Původně museli neplatiči zaplatit jen patnáct procent z ceny sankcí. Ty přitom v některých případech výrazně převyšují samotnou dlužnou částku.
Sto třináct žalob
„Nemůžeme být levně úvěrující institucí pro ty, kteří si neplní své povinnosti, odpadne nám ale spousta administrativy,“ zdůvodnila starostka Květoslava Othová.
V poslední době, v souvislosti s ekonomickou krizí, se totiž počet dlužníků a tím i náklady na administrativu zvyšují. „Meziročně jsme zaznamenali nárůst počtu dlužníků o několik desítek, v současné době jich evidujeme přibližně pět set,“ poznamenala Marie Videcká z právního odboru městského úřadu.
Právní odbor radnice každoročně eviduje dluhy na nájemném ve výši kolem deseti milionů korun. Jen loni radnice podala sto třináct soudních žalob pro neplacení nájemného, třiaosmdesát návrhů na exekuce a udělila šest přímých výpovědí z nájmu. Vyklizeno pak bylo jednadvacet bytů.
„Díky tomuto postupu se nám podařilo vymoci dva a půl milionů korun,“ dodala Videcká s tím, že město vlastní pět set bytů, většinu bytového fondu v uplynulých letech rozprodalo.
Chybí čtyři miliony
Penále z prodlení platby nájemného odpouští i radnice ve Valašském Meziříčí. Ale o něco menší částku, než ve Vsetíně. Jen povinu. A i zde platí, že dlužník musí uradit veškeré pohledávky, náklady právního zástupce a soudní výlohy.
V městské kase chybí kvůli neplatičům čtyři miliony korun. Celkový počet dlužníků se vyšplhal na dvě stě patnáct. Většina se jich ale už před lety odstěhovala. Jen čtvrtina jich v městských bytech dosud bydlí.
„Jejich dluh přesahuje šest set tisíc korun,“ vyčíslila referentka bytových záležitostí městského úřadu Ilona Grossmannová.
Podle radních je odpuštění penále z prodlení způsobem, jak nájemníky přimět k úhradě pohledávek. „Určitě jde o motivaci. Pokud jsou lidé ochotni dluh splatit, podáme jim pomocnou ruku,“ poznamenal místostarosta Jiří Pernický.
Peníze z neuhrazených činží v městské kase chybí. „Když dlužníkům vyjdeme vstříc, alespoň část pohledávek získáme zpět,“ upozornil Pernický.
Ještě předloni nechala radnice soudně vystěhovat šestnáct neplatičů. Loni už jen sedm. S dlužníky se totiž snaží úředníci domluvit na dobrovolném opuštění bytu. A většinou s úspěchem.
Valašské Meziříčí se většiny bytového fondu zbavilo. V jeho majetku zůstává asi čtyři sta nájemních bytů.
Dluhy zase vyšší
Nesmlouvavě postupuje proti neplatičům radnice v Rožnově pod Radhoštěm, které vlastní téměř tři sta třicet bytů. Poplatky z prodlení neodpouští.
Nájemníci dluží městu zhruba milion korun. „V uplynulém roce jsme požádali o jedenáct soudních vystěhování. Jedna soudní exekuce proběhla, další soudy řeší,“ přiblížil mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.
Pohledávky za činže se ve městě stále navyšují. To je dáno tím, že u největších neplatičů probíhají soudní řízení, která trvají roky.
„A například dva největší dlužníci mají městu na nájemném a penále z prodlení zaplatit každý více než dvě stě tisíc. U nich už poplatky z prodlení dokonce překračují dlužnou částku,“ řekla místostarostka Markéta Blinková.