Před nedávnem zrušila rada obce například diskuzní fórum v Zašové. Podle analýzy byla více než polovina příspěvků anonymních, zbývající neanonymní pocházely od stále stejných pisatelů. Zašovské noviny odkázaly také na to, že přibývalo vzkazů, které poškozovaly Zašovou. Zrušení diskuzního fóra však starostka Anna Mikošková nechtěla komentovat. „Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ uvedla.

Zašová přitom není první vesnicí, kde z oficiálních internetových stránek diskuze zmizela.

„Vzhledem k nepřiměřeným a urážejícím výrokům některých anonymních diskutujících jsme se rozhodli dočasně diskuzní fórum zrušit,“ informuje po rozkliknutí kolonka Kniha návštěv a diskuze.

Kromě nevhodných komentářů stojí za absencí internetových diskuzí na stránkách obcí i něco jiného. Nezájem lidí. „Diskuzi jsme měli. Nikdo se ale neozval. Na našich stránkách poté diskuze zabírala místo. Nahradili jsme jí proto spíše informacemi pro občany,“ přiblížil starosta Bystřičky Zbyněk Fojtíček. Podle jeho zkušeností především starší lidé spíše přijdou osobně na obecní úřad nebo zatelefonují, než aby se ptali po internetu.

Stejná situace panuje i v Hovězí. „Lidé se neozývají. Kvůli připomínkám k obci nebo obecnímu úřadu nám přijde tak jeden dopis za dva roky, na který poté odpovíme,“ popsal starosta Antonín Koňařík. Podle praxe v ostatních obcích vedení Hovězí nechce na internetovou diskuzi přistoupit. „Lepší je osobní kontakt. Lidé za námi mohou přijít na úřad, kde si vše okamžitě vysvětlíme, řekneme a obě strany jsou spokojené,“ dodal Koňařík.

Přes všechna úskalí, která se k internetovému „dopisování“ váží, si diskuze svých obyvatel cení zastupitelé v Huslenkách.

„Je to otevřená záležitost. Když mají lidé zábrany nebo obavy z osobního kontaktu, můžeme jejich připomínky probrat prostřednictvím diskuze,“ poodhalil starosta Huslenek Oldřich Surala. Přínosem je podle něj například i to, že vložené příspěvky z diskuze nemizí a je možné se k nim kdykoliv vrátit.

Právě stránek Huslenek využili před nedávnem také lidé z Rudoltic v Pardubickém kraji. Rudoltičtí na stránkách Huslenek protestují proti zrušení diskuze na svých vlastních stránkách. „Nikdo mne nekontaktoval. Myslím, že se jedná o skupinu, která u nás diskutuje proto, aby si mohla říct určité věci. Necháváme tomu volný průběh,“ řekl huslenský starosta.