Český metrologický institut, který je oficiálním provozovatelem zkušebního vysílání, prostřednictvím Českých Radiokomunikací od listopadu loňského roku testuje novou technologii pozemního digitálního vysílání DVB-T2.

Má přinést mnoho novinek a vylepšení, k jeho příjmu však bude potřeba nová generace set-top boxů. Hlavně na Zlínsku, kde se má spustit vysílání kanálů druhého multiplexu prvního DVB-T až v listopadu, tak vzniká nejistota.

„Nemáme tady pořádně ani tu první digitalizaci a už se zkouší další novinky. Doufám, že si po roce používání nebudu muset kupovat nové přístroje. Chápu, že jde doba kupředu, ale toto by byl podraz na uživatele,“ svěřil se například Jan Zakopal ze Zlína.

DVB-T2 s sebou přinese hlavně lepší kvalitu obrazu a kvalitnější ochranu. Kdo bude chtít novou technologii využívat, musí si pořídit nový přijímač. Druhá generace DVB-T však předchozí verzi nenahradí. Poběží současně.

„Předpokládáme, že souběh obou formátů bude trvat minimálně deset let. Bude záležet zejména na cyklu obnovy televizních přijímačů v domácnostech a v neposlední řadě na zájmu jednotlivých TV stanic o rozšíření programové nabídky a dalších nových služeb svým divákům,“ přiblížil manažer pro rozvoj služeb a strategií Českých Radiokomunikací Marcel Procházka.

V praxi tedy novou technologii využijí zejména ti, kteří touží po nejnovějších obrazových možnostech. Kdo bude chtít, DVB-T2 si pořídí. Kdo ne, zůstane u jedničky.

„Úspěšná implementace kvalitnější a pokrokovější digitální terestrické televize druhé generace však nabídne oproti DVB-T zejména lepší zabezpečení přenosu TV signálu, vyšší datový tok umožňující ekonomický přenos HDTV, realističtější barvy a jejich přechody či možnost mobilního příjmu,“ doplnil Procházka s tím, že přestože je DVB-T2 novým systémem, začal se pro své prokazatelné výhody rychle rozšiřovat v řadě zemí, a to i mimo Evropu.

„Bude široce používanou technologií pro pozemní digitální vysílání pro nadcházející období,“ dodal Procházka.

Záleží tedy na uživateli, zda zvolí nejmodernější možnosti, nebo se spokojí se stávající kvalitou.

„Zůstanu určitě u toho, co mám. Vysoké rozlišení stejně asi nepoznám a kdo ví, co by vymysleli zase za dva roky,“ zhodnotil na závěr Zakopal, který si navíc myslí, že tak kvalitní vysílání je pro Českou republiku zbytečné. To nicméně ukáže až čas a poptávka diváků.