Reagovala tak na rozhodnutí Diakonie Valašské Meziříčí zapojit se do republikového programu na podporu domácí péče o nemocné. „Pečuji o svoji nemocnou maminku. Rady, které tady získávám, mi hodně pomáhají," pochvaluje si Jana Volková.

Valašskomeziříčské Centrum pro podporu laických pečovatelů o nemocné pomáhá od léta letošního roku. „Chceme lidem pomoci usnadnit péči o nemocné přímo u nich doma. Domácí péče je totiž tím nejlepším, co lze vážně nemocným lidem poskytnout," přiblížila záměr centra ředitelka meziříčské Diakonie Českobratrské církve evangelické Zdislava Odstrčilová.

Program podle ní také zdůrazňuje, že i laický pečující je součástí týmu, který se o nemocného stará.

„Je partnerem lékařů, zdravotníků, fyzioterapeutů a dalším profesím," upozornila. Odborníci si díky programu mají uvědomit, že starost laického pečovatele je při léčbě pacienta nezastupitelná.

„Že jeho vyloučení z procesu znamená téměř jistě neúspěch. Snažíme se ale rovněž o podporu prosazování vlastního názoru laických pečujících," uvedla Zdislava Odstrčilová.

Domácím pečovatelům o nemocné proto slouží například speciální webové stránky www.pecujdoma.cz.

„Získají zde informace, jak práci pečovatele usnadnit. Jsou tam obrázky i videa, ale také slovní rady," informovala pracovnice valašskomeziříčské Diakonie Ludmila Vašáková.

Zájemci mohou využívat pro získání potřebných informací i bezplatnou telefonní linku 800 915 915.

„Tady získajít informace zejména ti, kteří nemají možnost využít internet," dodala pracovnice Diakonie ve Valašském Meziříčí.

Žadatele o radu neodmítnou ani přímo ve středisku Diakonie ve Valašském Meziříčí.

„Zájemcům poradíme a v praxi ukážeme, jak nemocného například přenést z lůžka na sedačku. Tak, aby si pečovatel sám, ale i nemocnému neublížil," poznamenala Ludmila Vašáková.

Obdobnou službu zajišťuje také Diakonie Vsetín.

„Do projektu zapojeni nejsme. Ale zajišťujeme pro domácí pečovatele o nemocné specializované semináře za účasti odborníků," informovala mluvčí vsetínského střediska Marta Vodáková.

Vsetín se podle ní navíc hodlá napříště zaměřit na vznik takzvaných domácích hospiců.

„Našim záměrem je spustit první už začátkem příštího roku," prozradila pro Valašský deník Marta Vodáková ze vsetínské Diakonie.