„Na střední školy se na Vsetínsku letos hlásí tisíc devět set třicet osm dětí,“ informoval mluvčí Krajského úřadu ve Zlíně Patrik Kamas.

U žáků devátých tříd byl v minulosti hlavně ve vesnických školách velký zájem o řemesla nebo učiliště. V posledních letech se však situace změnila.

„Více než padesát procent žáků chce pokračovat ve studiích na středních školách nebo v učilištích s maturitou. Spektrum jejich výběru je přitom velmi široké,“ uvedl ředitel Základní školy ve Francově Lhotě Karel Sucháček.

Jeho ústav letos opustí osmadvacet deváťáků. Zajímavostí přitom je, že na jednu střední školu se nehlásí více než dva žáci. „Většinou se jedná o kamarády, kteří se domluvili,“ dodal Sucháček.

Podobná situace je i v ostatních regionech Zlínského kraje. Například ze Základní školy Bratrství Čechů a Slováků v Bystřici pod Hostýnem se na střední školy tento rok hlásí dvaadevadesát žáků ze čtyř tříd.

„Největší zájem mají letos děti o přerovské gymnázium, kam si přihlášku podalo třináct školáků. Osm se pak hlásí na holešovské,“ nastínila tamní výchovná poradkyně Barbora Vánská.

Podle ní z celkového počtu touží pětačtyřicet dětí studovat maturitní obory, jen čtyřiadvacet pak některé z učilišť.

„Z dalších škol, kam se letos po menších skupinkách děti hlásí, bych pak vyjmenovala třeba Integrovanou střední školu COPT ve Valašském Meziříčí, Obchodní akademii v Kroměříži či Střední průmyslovou školu nábytkářskou v Bystřici pod Hostýnem,“ poznamenala Vánská.

Většina školáků si přijímací zkoušky odbyla během dopoledních hodin. Těm, kteří skládali navíc talentové zkoušky, zabraly testy mnohdy i odpoledne.

Část měla před sebou například Kristýna Joklová ze Starého Města, která se hlásí na Střední pedagogickou školu v Kroměříži. „Ze zkoušek, které jsou za mnou, mám dobrý pocit. Myslela jsem si, že to bude těžší. Zdejší profesoři na mě totiž působili přísným dojmem, když jsem tu byla poprvé na dni otevřených dveří,“ svěřila se školačka.

Michal Mikulenka, Jarmila Kuncová