Budou se tady nejen léčit, ale čeká je také bohatý doprovodný program. K havárii vlaku došlo sedmnáctého července v ukrajinské Lvovské oblasti. „Jako naší partnerské oblasti nabídl hejtman Zlínského kraje okamžitě pomoc. Ukrajinská strana požádala o umožnění ozdravného pobytu pro děti z havárií nejvíce postižené části.“ uvedl Peter Hunák, vedoucí oddělení vnějších vztahů kanceláře hejtmana.

„Rychle a skvěle reagovali v Dětském domově v Liptále, stejně jako Český červený kříž Zlín, Krajská Baťova nemocnice, Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje, Lázně Luhačovice, ale i starostové z obcí Modrá a Bystřice pod Hostýnem, ZOO Lešná a rožnovský skanzen. Mohli jsme tak pro děti připravit nejen kvalitní ozdravný, ale také doprovodný program,“ dodal Hunák.

Děti z Ukrajiny jsou ve věku od deseti do šestnácti let. „Mají především respirační a bronchitidiální onemocnění. Společně se Zlínským krajem jsme pro ně připravili rehabilitační, rekreační a poznávací program. Čekají je poznávací zájezdy, podívají se do zoologické zahrady v Lešné,“ přiblížila program postižených dětí zástupkyně ředitele Základní školy při Dětském domově Liptál Renata Trčková.

Děti už navštívily kroměžížský zámek, podívají se i do sídla krajského úřadu a v sobotu pojedou na Velehrad a do Modré. „Budou se tam moci podívat na rekonstrukci historické bitvy. Celou neděli pak stráví v rožnovském skanzenu,“ dodala Trčková. Pestrý program je připraven pro mladé pacienty z Ukrajiny také během dnů, kdy nevyjíždějí mimo dětský domov.

„Ráno za nimi přichází sestra z plicního oddělení, pod jejímž vedením mají hodinku inhalačních cvičení. Potom přicházejí rehabilitační sestry z Baťovy nemocnice ve Zlíně, které s nimi provádějí půlhodinová dechová cvičení,“ konstatovala Trčková. Nechybějí různé soutěže, sportovní utkání a vše je nasměrováno tak, aby mohli mladí pacienti z Ukrajiny v průběhu pobytu také čtyřikrát na léčebnou kúru do lázní Luhačovice, ale zároveň i na poznávací výlety. Na programu pro ně se kromě Dětského domova v Liptále podílejí také dobrovolníci z Českého červeného kříže, finančně hradí celou akci Zlínský kraj.