Pod vedením svých učitelek a dvojice zahradních architektů z brněnské Mendelovy univerzity, navrhovaly možnou budoucí podobu veřejného prostranství před leskoveckým obecním úřadem. „Nejprve máme pro děti připravenou krátkou prezentaci, kdy jim vysvětlíme, jak se vlastně pracuje na konkrétním projektu. Poté je vezmeme přímo na místo, a na architekty si zahrajeme," přiblížil Michal Bolerázsky z Ústavu zahradní a krajinářské architektury, Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Spolu se svou kolegyní Terezou Havránkovou mají za úkol připravit v nejbližších dnech vlastní návrhy na obnovu prostranství u obecního úřadu. Inspiraci mohou čerpat právě i z nápadů leskoveckých školáků. „Uvidíme, jaké budou výsledky. Sami nevíme, co mohou děti vyrobit," nebránila se Tereza Havránková.

Malí školáci se do úlohy zahradních architektů vžili velmi rychle. A přímo na návsi chrlili jeden nápad na zlepšení za druhým. „Líbila by se mi tady fontána," svěřil se například Michal Juráň ze třetí třídy. Stejný nápad měl také Adam Juráň, který chodí do třídy o ročníky výše. Kromě toho má ale také jiný originální nápad. „Chtěl bych tady koblihovnu, protože mám koblihy rád," netajil Adam Juráň. Podle něj by měla mít podobu malého prodejního stánku.

Fantazie školáků pracovala na plné obrátky také po návratu do školních lavic. Své nápady začali hned přenášet na papír či modelovat z plastelíny. „Měla by tu být farma. Já bych postavil zvonici. Chceme místo na táborák," přebíjel jeden kreativní nápad druhý.

Plánem na úpravu návsi se zastupitelstvo v Leskovci zabývá už delší dobu. Podle starostky obce Jany Šťastné asi tři roky. Nynější nápad, zapojit i fantazii místních dětí, v základní škole uvítali. „Zvažovali jsme pouze, zda zapojit všechny děti, nebo jenom třetí až páté třídy," uvedl ředitel školy Pavel Mičunek.

Škola v Leskovci má pouze první stupeň. Celkem zde chodí 37 dětí. „Shodli jsme se ale, že těm nejmenším by to mohlo být líto, takže to zkusíme se všemi," poznamenal Pavel Mičunek.

Z hotových návrhů školáků vnikne v brzké době výstava. Na ní budou zároveň představeny i první skutečné návrhy možných úprav z dílny zahradních architektů Michala Bolerázskyho a Terezy Havránkové. „Potom bude mít prostor veřejná diskuze," řekl leskovecký zastupitel a jeden z iniciátorů včerejší akce Marek Koňařík.

Připomněl, že už v neděli se dvojice architektů setkala se zastupiteli vesnice i zástupci místních složek. „Diskutovali jsme o tom, co se nám na nynější podobě prostranství nelíbí, a co očekáváme," přiblížil Marek Koňařík.

Konečný termín výběru vítězné varianty úprav návsi ještě není stanoven. „Zatím hledáme možnosti naplnění prostoru. Necháme na tvůrčí fantazii architektů, jak se s ním vyrovnají. Projekt je v začátku," uvedla starostka Leskovce Jana Šťastná. Zapojení dětí ve škole však uvítala.

Kolik bude projekt a případná obnova návsi stát ještě není vyčísleno. „Rozpočet ještě nemáme přesně daný," řekla Jana Štastná.