Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti z Kelče si budou hrát na mohyle z mladší doby kamenné

Kelč – Mohylu z mladší doby kamenné a řemeslný dům z období vrcholného středověku, tedy asi z poloviny 13. století, objevili archeologové v Kelči. Znalce regionu objev nijak zvlášť nepřekvapil. „Je to jistě velmi zajímavé zjištění a nález. Kelč a její okolí je ale oblastí, kde k osidlování dnešního Vsetínska došlo nejdříve," vysvětlil archeolog Muzea regionu Valašsko Samuel Španihel.

26.11.2015
SDÍLEJ:

Mohylu z mladší doby kamenné a řemeslný dům z období vrcholného středověku, tedy asi z poloviny 13. století, objevili archeologové v Kelči. Foto: Archiv MěÚ Kelč

Nález nicméně potěšil laickou veřejnost. „Oblast v okolí Kelče je mým rodným krajem. Je to zajímavé a těším se, až budou známy další podrobnosti," svěřil se vsetínský milovník historie Zdeněk Klimeš.

Mohylu a zbytky řemeslného domu objevili v Kelči archeologové během výzkumu před zahájením stavby sportovního areálu u místní základní školy. „Jakákoliv stavba v Kelči, při níž jsou zabezpečovány také zemní práce, musí být oznámena Archeologickému ústavu Akademie věd České republiky. To proto, že Kelč a okolí jsou na území s archeologickými nálezy," objasnil starosta města Karel David.

Při odkrytí vrstvy zeminy se podle něj na staveništi vyrýsoval šedý kruh o průměru asi osm metrů. V jeho středu pak i šedý čtverec.

Vedle kruhu dále archeologové objevili tmavě hnědý obdélník o délce stran přibližně deset krát osm metrů.

Stříbrná mince

„Pravidelný kruh je dle prvních informací odborníků mohyla z mladší doby kamenné. Velký tmavý obdélník je s největší pravděpodobností řemeslný dům z období vrcholného středověku. Tedy asi z poloviny třináctého století," konkretizoval nález starosta.

Archeologové se domnívají, že může jít o objekt, jehož součástí byla pec na pálení vápna. „V blízkosti jsou i takzvané sloupové jámy. To znamená, že v těchto místech mohla stát i nějaká nadzemní stavba," zmínil se.

Nález spolu s dříve objevenou kovářskou dílnou naznačuje, že se zde patrně nacházel nějaký výrobní areál situovaný mimo jádro vznikajícího takzvaného Nového města Kelč. „Archeologové zde objevili rovněž úlomky keramiky a stříbrný parvus (drobná stříbrná mince, pozn. redakce) českého krále Václava Druhého ražený v Kutné Hoře v letech 1300 až 1305," poodhalil další obsah archeologického nálezu David.

V současné době provádějí odborníci v laboratořích důkladný rozbor nalezených artefaktů.

Autor: Dušan Póč

26.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
ZŠ Sedmikráska Rožnov pod Radhoštěm,1. třída, třídní učitelka Lenka Fiedlerová

Představujeme prvňáčky ze Základní školy v Rožnově pod Radhoštěm

Dopravní nehoda v Horní Bečvě; úterý 17. října 2017
3

Řidička se po nehodě vymlouvala na slunce, nadýchala ale tři promile

Knihovníci ve Vidči a Rožnově se radují z krajského ocenění

FOTOGALERIE / Zlínský kraj letos již popáté uděloval tituly Knihovna roku a oceňoval knihovníky za jejich práci. Své zástupce na slavnostním ceremoniálu, který se konal v polovině října v sídle Zlínského kraje, mělo také Valašsko. Z titulu Knihovna Zlínského kraje roku 2017 se mohou radovat ve Vidči, mezi oceněnými knihovnicemi je Ilona Kroupová z Městské knihovny v Rožnově pod Radhoštěm.

Muž z Valašskomeziříčska zemřel pod koly rychlíku

K další tragické nehodě na kolejích došlo v pondělí ráno na trati ve Lhotce nad Bečvou u Valašského Meziříčí. Muž po střetu s rychlíkem na místě zemřel.

Vlekaři už jsou na sezonu připravení

Počasí, které panovalo poslední dny, sice nenasvědčovalo zahájení lyžařské sezony, přípravy v lyžařských areálech ale nabírají na obrátkách. Vlekaři chtějí být na letošní zimu precizně připraveni.

AKTUALIZOVÁNO

Do pyžam a županů! Budoucí skláři slavnostně slíbili poctivé studium

FOTOGALERIE / Tradici učinili včera ve střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí zadost.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení