Letní program je v dětském domově volnější než během školního roku. Dopoledne pomáhá Veronika s úklidem v domácnosti. Odpoledne tráví na zahradě u bazénu nebo na hřišti. „Škoda jen, že mám vycházky jen do půl šesté," stýská si.

Starší děti chtějí na letní brigády

Veronika se marně snaží najít brigádu.

„Protože je mi teprve patnáct, nikdo mi nesvěří žádnou zodpovědnost. Navíc teď nemám mobil, takže je komunikace se zaměstnavateli dost špatná," říká Veronika.

Děti v domově samozřejmě dostávají i kapesné, není však příliš vysoké, tudíž přivýdělek přijde vhod.

"Není to fér…"

Veronika jezdí za rodinou každý víkend. V domově jsou však i děti, které navštěvují své příbuzné častěji. „Těm dost závidím a říkám si, že to není fér," svěřuje se. Po prázdninách čeká Veroniku a její rodiče soud, během kterého se rozhodne, jestli se dívka může vrátit ke své rodině. „Pevně věřím, že to dobře dopadne," dodává.

Letní návštěvy rodičů jsou často komplikované. „Děcka bývají před začátkem léta velmi napjatá, jestli si pro ně rodiče v létě přijedou, nebo ne," říká Marta Camflová, vedoucí vychovatelka z dětského domova ve Valašském Meziříčí.

Pro mnohé je odjezd k biologické rodině určitým druhem psychické zátěže. Pociťují zklamání, pokud si pro ně rodiče nepřijedou. V opačném případě musí čelit závisti svých kamarádů. „Rodiče se snažíme vždy před začátkem prázdnin kontaktovat, ale dětí jde do rodin rok od roku méně. Letos odjíždí asi jen pět členů našeho domova," stýská si Marta Camflová.

O letní program je postaráno

Pro ty, kteří po zbytek léta zůstávají v dětských domovech, vymýšlejí vedoucí náhradní program. „Za dva týdny nám děti odjíždí na tábory do Štramberka a Kunčic pod Ondřejníkem. Potom je čeká rekreace v horské chatě Bumbálka," říká vychovatelka Camflová.

Problémem při vytváření letního programu jsou finance. „Vloni jsme požádali o dotaci Českomoravskou konfederaci odborových svazů," vzpomíná Marta Camflová. Díky dotaci mohly děti vyjet k moři.

S výdaji na letní program dětským domovům velmi pomáhají sponzorské dary. „Bez nich bychom byli bezradní," dodává vedoucí vychovatelka Camflová.

Letní program vymysleli pro děti také vedoucí dětského domova v Liptále. „Teď zrovna jsou všichni členové včetně vychovatelů pryč a já jsem tu zůstala sama," přiznává účetní dětského domova Pavla Spilková a jedním dechem dodává: „Asi deset našich mladých si užívá dovolenou u moře v Chorvatsku. Druhá část je na táboře v Malé Morávce."

O tom, že to s dětmi není před začátkem léta vždy jednoduché, ví své také dětská psycholožka a pracovnice dětského domova ve Valašském Meziříčí Petra Mačáková.

„Máme tu děti, které jsou velmi introvertní nebo labilní. S těmi je samozřejmě více práce, zvláště před začátkem prázdnin," vysvětluje. Konkrétně v domově ve Valašském Meziříčí ale vidí také kladnou stránku problému. „V naší rodinné skupině jsem nemusela řešit žádné spory mezi dětmi kvůli odjezdu k rodičům. My i děcka se snažíme vše zvládnout," dodává Petra Mačáková.

BARBORA ČANDOVÁ