Například v Lešné u Valašského Meziříčí začali přírodní zahradu využívat po letošních prázdninách. „V dnešní době, kdy si některé děti myslí, že ovoce a zelenina roste v supermarketu, jsme se rozhodli zakročit. Přírodní zahrada nabízí důležité tříbení všech smyslů dětí předškolního věku," vysvětlila pro redakci Valašského deníku ředitelka lešenské mateřské školy Iveta Horáková.

Obdobně se na situaci dívá její kolegyně v Krhové. Novou zahradu zde mají děti k dispozici už několik dní. „Prostředí zahrady je unikátním vzdělávacím místem. Pomáhá k rozvoji vztahu dětí k přírodě a poznávání jejích krás a zajímavostí," je přesvědčená ředitelka mateřské školy v Krhové Vladislava Šuláková.

Velký význam mají podle odborníků přírodní zahrady zejména v mateřských školách ve městech. Děti jsou mezi paneláky ochuzeny o přírodu mnohem víc, než jejich vrstevníci na venkově.

Ve Valašském Meziříčí se proto rozhodli situaci v tomto směru změnit radikálně. Radní vybaví přírodními prvky všechny zahrady svých mateřinek.

Zahrady školek se v tomto městě do konce roku přemění v místo plné zeleně a dřeva. „Nepůjde o typizované zahrady, ale o místa například s broukovištěm či jezírkem. Pro děti se stanou atrakcí. Nenajdou tu jen prolézačky a skluzavky, ale také řadu novinek v podobě vodních prvků, bylinkovou zahradu či vrbové týpí," informovala meziříčská místostarostka Yvona Wojaczková.

Novou zahradu do konce listopadu dostanou meziříčské mateřské školy Seifertova, Kraiczova, Podlesí, Vyhlídka, Křižná, Hrachovec a Štěpánov.

Zatímco Meziříčané zahrady teprve budují, v sousedním Rožnově pod Radhoštěm využívá přírodní zahradu na devadesát dětí v Mateřské škole Radost už téměř rok. Areál pojmenovali Zelená zahrada – zahrada objevů.

Zahrada školky se díky přestavbě stala pro děti místem k volným hrám. „K dispozici mají takzvané hmatové stezky, stromovník, bublající kámen, vrbové stavby a mnohé další přírodní zajímavosti," prozradila ředitelka školky Milena Kohoutová.

Prostory zahrady využívají v Rožnově i pro výchovu k ochraně životního prostředí. „Vysadili jsme ovocné stromy, keře, vřesoviště. Pěstujeme bylinky a mnohé další. Děti se tady cítí velmi spokojeně. A to je pro nás to nejdůležitější," poznamenala ředitelka školky.

Přírodní zahrady poznání nevznikají na Vsetínsku jen v mateřských školách. Myšlenka oslovila také meziříčské ochránce přírody.

Ve Valašském ekocentru v areálu bývalých vojenských kasáren se pustili do ozdravění ovocného sadu z první poloviny minulého století.

„Sad se stane duší celého areálu. Místem pro atraktivní venkovní výukové programy," svěřil se redakci Valašského deníku meziříčský ochránce přírody Miroslav Dvorský.