„A já zase víla,“ přispěchá ve vteřině s odpovědí její stejně stará kamarádka, zatímco jí maminka s chápavým úsměvem upravuje na zádech vílí křídla. Krátce na to se obě dívenky připojí k desítkám dalších princezen, víl, pirátů, kouzelníků, čarodějek, broučků, Karkulek, vodníků a dalších komiksových a pohádkových postaviček v sousedním sále.

Je sobota, krátce po půl třetí odpoledne a ve Starém Zubří začíná karneval pro nejmenší děti.Hned na úvod vítá přestrojené malé návštěvníky trojice Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Pod maskami se skrývají pracovnice zdejší Mateřské školky Duha, která je už více než deset let pořadatelem tradičního maškarního karnevalu pro děti.

Silné reproduktory zaplavují sál rytmickou hudbou a rej masek se rozbíhá naplno. Děti skotačí ve společnosti Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého v záplavě barevných konfet a papírových spirál. Rodiče i babičky a dědečci, usazení za stoly kolem parketu, veškeré dění pečlivě zaznamenávají na paměťové karty fotoaparátů a videokamery.

„Máme pro děti připraveno jedno překvapení. Zanedlouho dorazí dva námořníci, kteří mají připraveny nejrůznější soutěže a hry. Například přetahování lanem, stavění komína z kostek či házení míčkem,“ prozrazuje ve chvilce volna Bystrozraký, v jehož převleku se skrývá ředitelka zuberské Mateřské školky Duha Vladimíra Janošková.

Ve dveřích se krátce nato skutečně objevují ohlášení námořníci, či spíše námořnice Pišta a Fišta. Za chvíli už se děti prostřednictvím různých her dozvídají, že správný námořník musí být silný, musí umět plavat a potápět se, ale také uklízet či správně po námořnicku zdravit. „Čeká nás ještě také tombola, do které dávají dárky rodiče. Karneval skončí v podvečer,“ říká ředitelka Janošková.

Ani po jeho konci se ale sál kulturního domu nevylidnil. Letos poprvé měl dětský karneval své pokračování také pro dospělé. „Rodiče už dříve říkali, že by i rádi zůstali. Proto letos premiérově zkoušíme i maškarní bál pro dospělé,“ dodala Janošková.