Hned v první místnosti láká ke svému stolu Kamila Valoušková. „Chceš být turecká nebo maurská princezna?“ Podle předloh z archeologických nálezů dětem maluje na tváře nejrůznější ornamenty. Starším dětem i jejich rodičům pak vysvětlí, který národ takové malování používal.

Mezi zájemci o namalování je i její dcera, která na akci přišla s babičkou. „Venku je zataženo, tak jsme s vnučkou přišly. Chystáme se teď na film o pravěku co tu promítají,“ prozradila Jarmila Valoušková z Valašského Meziříčí babička malé Františky.

O kousek dál si lidé mohou vyzkoušet pomocí razidel jak se zdobí kůže. „Co si zájemci udělají, to si mohou vzít s sebou. Za tu chvilku co máme otevřeno tu bylo už patnáct dětí,“ uvedl příležitostný výrobce kožených ozdob Pavel Mladý.

Na chodbě pak Vlastimil Hanuš předváděl výrobu replik skleněných korálků. „Používám takzvanou techniku vinutých perel. Kdo by chtěl, může si to také vyzkoušet,“ nabízel přihlížejícím.

Výrobě korálků se věnuje už čtvrtým rokem. „Někdy za mnou přijdou kamarádi archeologové, kteří chtějí, abych jim vytvořil repliku nějaké ozdoby,“ vyprávěl sklář Vlastimil Hanuš.

Mezi jeho výrobky mohou zájemci vidět například velkomoravské gombíky či středověké dámské ozdoby. „Ale dělám taky vlastní volnou tvorbu,“ dodal Hanuš.

V dolním patře byla ještě hrnčířská dílna, promítací sál s filmem o pravěku, či místnost, kde si děti zabubnovaly. „Ale trochu nás zklamalo počasí. Původně jsme chtěli bubnovat venku,“ prozradila organizátorka Eva Čermáková.

O patro výš si mohli rodiče s dětmi prohlédnout výstavu Pojďte s námi do pravěku. „Dcery už tu jednou byly. Dneska jsme se sem vypravili hlavně kvůli nim. V dolním patře ale zatím moc být nechtějí,“ krčil rameny Miroslav Trochta z Valašského Meziříčí.

Výstavu ve třech místnostech komentovala průvodkyně Jana Papežová. „Všechno co není pod sklem si návštěvníci mohou osahat a vyzkoušet. Například vyvrtat díru do kamene, namlít obilí nebo vyzkoušet dobové oblečení,“ ukazovala průvodkyně.

Velký úspěch má i vystavěný čtyřmetrový mamut. „Někteří sem chodí jen kvůli němu. Často se sem i několikrát vrací,“ usmívala se Jana Papežová.

Výstava je vhodná jak pro děti, tak i pro dospělé. „Primárně je však určená školákům. Aby se mohli podívat, jak dříve naši předkové žili a dozvědět se něco víc z historie,“ dodávala průvodkyně.

Na výstavu se mohou lidé přijít podívat do 22. dubna, kdy končí.