Situací se od včerejšího rána zabývali členové povodňových komisí i krizových štábů. „Právě o tom jednáme. Domlouváme vše potřebné," vyjádřil se včera odpoledne vsetínský místostarosta Stanislav Pavelec.

Dopoledne zasedala komise i ve Valašském Meziříčí a situace je sledována i v Rožnově. „Provedli jsme kontroly řek a potoků. Pokud bude situace přetrvávat, dojde v noci nebo v pátek ráno k vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity," řekl tiskový mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

Povodně v 97. prý začínaly podobně

V některých lidech pohled nad hlavy vyvolával nepříjemné vzpomínky na povodně z přelomu století. „Připomíná mi to rok 1997. Tehdy to začínalo podobně," vyjádřil se s obavami v hlasu Ladislav Kozák ze Vsetína.

Tenkrát situace možná i mnohé zaskočila. Současnost je však jiná. Zejména vodohospodáři neponechali nic náhodě. „Zatím je klid. Přesto odpouštíme každou sekundu skoro deset kubíků vody," zmínil se hrázný přehrady Bystřička Jaroslav Lamoš.

Stejně viděli situaci také jeho kolegové z dalších přehrad na Vsetínsku. „Panuje tu naprosto běžná situace. Přesto jsme ve střehu," komentoval stav na Stanovnici nad Karolinkou její strážce Václav Skalka. „Podobný stav je i u nás. Co nateče, to okamžitě vypouštíme. Jde o něco málo přes jeden kubík za sekundu," doplnil kompletnost situace na přehradních nádržích Vsetínska hrázný z Horní Bečvy Jiří Brada. I na těchto vodních nádržích je zatím dostatečný prostor pro zadržení vody.

Přestože se zdála být včera situace klidná a nevěstící nic nepříjemného, vodohospodáři nebrali nic na lehkou váhu. „Od rána až do odvolání platí výstražná informace Českého hydrometeorologického ústavu," poznamenal Brada.

Řeky jsou zatím v normálu

Stále jsou totiž v platnosti modelové výstupy meteorologů. Podle nich se mají v oblasti Beskyd a východní Moravy až do soboty vyskytovat vydatné a trvalé srážky. „Napršet může sedmdesát až sto dvacet milimetrů srážek. K největšímu přísunu vody z oblohy zřejmě dojde ze čtvrtka na pátek," shodli se pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu a vodohospodáři.

Bez mimořádných opatření a řešení bezpečnostních postupů se v průběhu včerejška obešli také správci vodních toků. „Během dne byly řeky a jejich přítoky na Vsetínsku v normálu. Jen na říčce Bystřička nad přehradou byl odpoledne po třetí hodině vyhlášen první stupeň bdělosti," pověděla Deníku tisková mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Předpokládaný vývoj počasí nenechává v klidu ani představitele měst a vesnic. „Zatím se nic neděje. Hladina Bečvy je dokonce nižší než ve středu. I tak jsme ale zkontrolovali funkčnost hlásičů a dalších zařízení, která nás varují před možnými problémy s vodou," vyjádřila se včera dopoledne starostka Karolinky Marie Chovanečková.

„Připravujeme se. Podle informace hrázného, pokud bude charakter počasí pokračovat, do večera by mohl být vyhlášen první stupeň povodňové aktivity," zmínil se včera po poledni starosta Horní Bečvy Oldřich Ondryáš.