Sesuvům proto věnují pozornost geologové i členové krizových štábů.
Nejdramatičtější je stále situace u Čertových skal v Lidečku, kde rozsáhlý aktivní sesuv ohrožuje přivaděč pitné vody pro třicet tisíc lidí na Hornolidečsku, Valašskokloboucku a Slavičínsku.
Třicet metrů široká a zhruba půl kilometru dlouhá masa zeminy se podle starosty obce Vojtěcha Ryzy pohybuje každým dnem o další centimetry. „Když porovnávám snímky, které jsem pořídil dnes a před dvěma dny, je zřejmé, že čelo sesuvu je aktivní,“ pokyvoval hlavou Ryza.
Podle jeho slov má obec, ve spolupráci se vsetínskou společností Vodovody a kanalizace (VaK) a krizovým štábem Zlínského kraje, připraveno okamžité řešení pro případ, že se svah utrhne a vezme s sebou také vodovodní přivaděč.
„Pracovníci VaKu jsou schopni vytvořit provizorní vodovodní propojení do tří dnů. Mezitím by vodu přímo do vodojemů dováželi v cisternách,“ nastínil ve stručnosti Ryza.
Jiné řešení v tuto chvíli možné není a lidem nezbývá, než čekat.
„Mezitím stále hledáme cestu, jak zajistit zhruba dvacet milionů korun na přeložku vodovodu do bezpečného místa. Existující dotační tituly využít nemůžeme, posílal jsem proto dopis i na ministerstvo životního prostředí s žádostí o radu,“ uvedl Ryza. Dodal, že až skončí deště, sanaci se nevyhne ani uvolněný svah, ať už se sesune, nebo ne.
S podmáčenou nestabilní půdou mají ale starosti také na řadě dalších míst v regionu. Situace je stále pod drobnohledem geologů.
„Vlivem nepříznivého počasí vznikají stále další sesuvy,“ potvrdil včera geolog Jaroslav Ryšávka.
Připomněl aktivní rizikové sesuvy například v Růžďce či v okolí Valašského Meziříčí. „Nový se objevil také na Ohradě ve Vsetíně, v místě zvaném Hlubina.
Tady uvolněná zemina ohrožuje místní komunikaci,“ popsal Ryšávka.
V Bynině hlásí dva
Ve Valašském Meziříčí, části Bynina evidují geologové dva sesuvy za obchodním domem Janča nad obslužnou silnicí. Předpokládá se další možný pohyb půdy, jež by mohl ohrozit plynovod a kanalizaci. Bez nebezpečí není ani lokalita Pod Kotlinou v Poličné, kde hrana sesuvu končí zhruba deset metrů od rodinného domu. Podle mluvčí meziříčské radnice Venduly Šmídové stále situaci monitorují dva pracovníci úřadu. „V pohotovosti na telefonech jsou také členové povodňové komise,“ doplnila Šmídová.
Na pozoru jsou také ve Stříteži
Jak se bude chovat podmáčená půda po současných deštích, sledují bedlivě také ve Stříteži nad Bečvou, kde jsou aktivní dva sesuvy. Jeden ohrožuje novostavbu rodinného domu. „Zatím je to stabilizované, uvidíme, co udělá déšť,“ hlásil starosta obce Martin Beneš s tím, že sesuvy už zmapovali odborníci. „Se sanací musíme čekat až na lepší počasí, prozatím nebylo možné ani odtěžit zeminu,“ poznamenal Beneš.
Ve Stříteži už ale zažili v souvislosti s pohybem půdy i příjemné okamžiky. Na rodinu, jejíž dům podmáčený svah ohrožuje, uspořádali sbírku dobrovolní hasiči v obci Rozstání u Moravských Budějovic.
„Prostřednictvím Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje si nechali vytipovat, koho sesuv na Valašsku postihl a tomu poté poslali peníze,“ vylíčil Beneš. V obci a mezi sebou vybrali pro rodinu přes třicet tisíc korun. „Je to velice pěkné gesto. Přiznám se, že až do této chvíle jsem jinak o obci Rozstání neslyšel,“ ocenil Beneš.
V Ústí ohrožuje rodinný dům a chaty
Každý den chodívá kontrolovat sesuv zhruba dvou set kubíků zeminy do místní části Rublov také starosta obce Ústí u Vsetína Jakub Hladký. Podmáčená půda tady ohrožuje komunikaci, která představuje spojení se zbytkem obce pro jeden rodinný dům a pět chat.
„Prozatím není možné nic udělat. Na silnici jsme alespoň umístili značku zákaz vjezdu a informovali všechny obyvatele o situaci,“ uvedl Hladký.
Podle jeho slov čeká svah sanace hned poté, co to umožní počasí. „Škodu jsme ve spolupráci s krizovým štábem a geology odhadli na dva miliony korun,“ dodal Hladký.