Profesionální i dobrovolní hasiči odstraňovali a i nyní odstraňují následky dlohotrvajícího a vydatného deště na území celého Zlínského kraje od včerejších 15:00 hodin do dnešních ranních 05:00 hodin.

„Hasiči do této chvíle evidují celkem 28 událostí. V 7 případech vyjeli hasiči v okresu Zlín, ve 2 případech v okresu Uherské Hradiště, ve 14 případech v okresu Vsetín a v 5 případech v okresu Kroměříž. Hasiči čistili propustky, kanály, čerpali vodu ze sklepů rodinných domů i průmyslových objektů, vytvářeli hráze z pytlů naplněných pískem. Ve dvou případech voda zaplavila silniční komunikaci. K zranění osob nedošlo,“ uvedl za krajské hasiče mluvčí Roman Žemlička.

Ilustrační foto
Hygienici obvolají tisíce lidí denně, s trasováním pomáhají dobrovolníci

V Halenkovicích na Zlínsku podle něj došlo vlivem vytrvalého deště k ucpání kanálů, voda vtekla do rodinného domu. Do Lhoty u Malenovic na Zlínsku zase museli hasiči vyjet k čerpání vody z fotbalových šaten.

„Krátce po deváté hodině se dostala voda do firmy v ulici Palackého ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku byly ucpané kanály v ulici Holešovská a ta se tak ocitla pod vodou,“ doplnil mluvčí hasičů.

Další místo, kam hasiči v úterý pozdě večer vyjeli k zásahu v souvislosti s vytrvalým deštěm, byly Napajedla na Zlínsku, kde se v ulici 1. máje dostala voda do rodinného domu.

V úterý 13. října  skončil zásah v bývalých muničních skladech ve Vrběticích.
Odškodnění majitelům pozemků po výbuchu ve Vrběticích? V nedohlednu

Déšť neustal podle informací krajských hasičů ani v nočních hodinách a tak krátce po půl páté ráno ve středu v Kelči na Vsetínsku museli nachystat pytle s pískem, protože se zde zvedla hladina řeky Juhyně.

Voda se dostala i do sklepa rodinného domu v ulici Mostní ve Zlíně, v Pitíně na Uherskohradišťsku zase zaplavila cestu v místní části Paseky, stejně jako v Kelči-Nemeticích, kde uvízlo osobní vozidlo.

„Ve Valašské Bystřici se voda dostala do mateřské školky,“ doplnil Roman Žemlička.

Zatopený a neprůjezdný podjezd - tzv. myší díra - ve vsetínské místní části Poschla; středa 14. října 2020
Myší díru zaplavila voda, zkomplikovala dopravu také u Bystřičky

Přetrvávající deštivé počasí trápí kraj i po poledni

„Nejvíce výjezdů a žádostí o pomoc především s odčerpáváním vody z objektů je na Vsetínsku, kde profesionální a dobrovolní hasiči vyjeli od ranních hodin do 11 hodiny dopolední k 22 událostem. Celkem 13 výjezdů mají hasiči na Zlínsku a 12 na Uherskohradišťsku. Nejméně postiženou oblastí je momentálně Kroměřížsko, kde hasiči zasahovali pouze 4 krát,“ vyjmenovala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Podle ní hasiči především odčerpávají vodu ze zatopených sklepů, kotelen, čistí ucpané propustky nebo odstraňují kusy stromů, unášené vodou, které se zachytily pod mosty.

„K odstranění klád vyjeli i například profesionální hasiči z Uherského Hradiště, kteří v místní části Míkovice odstraňují pod mostem zaseklé kmeny stromů,“ doplnila mluvčí.

Hasiči odstraňují kusy stromů unášené vodou, které se zachytily pod mosty.PProfesionální hasiči z Uherského Hradiště, kteří v místní části Míkovice odstraňují pod mostem zaseklé kmeny stromů.Zdroj: HZS ZLK

Od ranních tří hodin zvýšili aktivitu i zlínští strážníci.

„Kontrolovali přítoky do Dřevnice, jestli nejsou ucpané vpusti, ještě večer zapáskovali cykostezky pod mosty, a v Malenovicích u budovy STK. Kroměro toho v noci kontrolovali mosty, hlavně ty pro pěší, aby nedošlo ke splavení dřeva, které by mohly lávky ohrozit,“ uvedl ředitel zlínské městské police Milan Kladníček.

Podle něj se připravuje povodňová komise na stav pohotovosti, a pokud bude stav hladiny Dřevnice stále na druhém povodňovém stupni, bude pro informovanost obyvatelů krajského města připraveno použití VISO (výstražný informační systém pro obyvatele).

Pokud se týká známého podjezdu v ulici Dlouhá, ten je zatím bez komplikací a obrovské laguny.

„Vytrvalý déšť zatím nezpůsobuje ve městě ucpání kanalizací, jak tomu bylo v případě přívalového deště v létě, kdy kanalizace nestíhala. Nyní déšť napňuje koryto řeky, které vodu pokryje, má dobrý průtok, nápor vody zvládne. Koryto má rezervu,“ vysvětlil Milan Kladníček.

Podle ředitele MP Zlín, kontrolovali také strážníci upouštění přehrad, ty však mají podle něj stále mají rezervu a nebyla upouštěny.

Bystřička na trojce

Na Valašssku třetí stupeň povodňové aktivity překonala před čtvrtou hodinou Bystřička nad přehradou. Ráno tam hladina již stagnovala.

Na dvojku dosáhla Senice v Ústí na Vsetínsku i Velká Stanovnice v Karolince. 

Vsetínská i Rožnovská Bečva se dostaly v noci na "jedničku" a měly by začít spíše klesat.

Na Pustevnách v Beskydech napadl 13. října 2020 první sníh.
V Beskydech už pěkně sype. Podívejte se na nadílku na Pustevnách

V jižní části kraje se dostala na dvojku Morava ve Spytihněvi, hydrometeorologové odhadují, že během odpoledne a večera by se tam mohla přiblížit až ke třetímu stupni povodňové aktivity.

Druhý stupeň překonal také Luhačovický potok a Olšava v Uherském Brodě.

Podjezdy pod mosty podél Dřevnice ve Zlíně jsou uzavřeny  

Během úterního podvečera byly zaplaveny cyklopodjezdy pod mosty Cigánov a Čepkov, Městská policie se tak rozhodla podjezdy uzavřít. Zaplavena je i cyklostezka v Malenovicích u STK.

Městská policie ustanovila povodňové hlídky, které budou hladinu vody řeky Dřevnice monitorovat. Po opadnutí vody proběhne úklid zatopených míst. Informace přinesl tiskový mluvčí města Zlín Tomáš Melzer.

Ucpaná dešťová kanalizace vytopila mateřinku ve Valašské Bystřici  

Vytrvalý déšť a jeho následky nepřestávají zaměstnávat profesionální i dobrovolné hasiče napříč Zlínským krajem. Dnes časně ráno vyjížděli pomáhat například do Mateřské školy Pramínek ve Valašské Bystřici. Do budovy se dostala voda a vytopila dvě třídy v přízemí.

„Jedna je zasažená více, druhá méně. Vynášíme ze tříd koberce, sušíme, uklízíme,“ popsala ve středu ráno pro Deník aktuální dění zastupující ředitelka mateřinky Hana Crhová.

Zaměstnanci školy hned ráno obvolali všechny rodiče, většina z nich jim podle ředitelky vyšla vstříc a nechala si své děti doma. Zůstala jen necelá desítka předškoláků.

„Tyto děti jsme dali do družin základní školy,“ informovala Hana Crhová.

Pracovníci mateřinky a zaměstnanci obce dělají vše pro to, aby školka mohla být hned zítra znovu v provozu. Pokud tomu tak bude, budou děti ve dvou dalších třídách, které jsou v patře mateřinky.

Příčinou vytopení školky je podle starosty Valašské Bystřice Emila Korduliaka ucpaná dešťová kanalizace, která odvádí vodu z přilehlých pozemků.

„Tato kanalizace prochází kolem budovy školky. Po jejím ucpání se potrubí porušilo, voda začala vytékat na povrch a zaplavila místnosti školky. Bylo v nich do pěti centimetrů vody,“ upřesnil situaci starosta.

Podle jeho slov se proud vody podařilo odklonit a způsobené škody nakonec zřejmě nebudou příliš vysoké.

„Jde hlavně o koberce, které se budou muset vyčistit. Jinak myslím, že nic jiného nebude zásadně poškozené,“ řekl Emil Korduliak.

Kvůli dešti ve Zlíně zasedla povodňová komise 

"V souvislosti se zvedáním hladiny řeky Dřevnice zasedla dnes ráno Pracovní skupina povodňové komise města Zlína," informoval v tiskové zprávě mluvčí Zlína Tomáš Melzer.

Pracovní skupina v čele s primátorem Jiřím Korcem se seznámila se současnou situací a předpovědí dalších srážek na území města i přilehlých oblastí, které ovlivňují výšku hladiny Dřevnice.

„Aktuálně jsme mezi povodňovým stupněm jedna a dva. Situace je stabilizována, dle předpovědí neočekáváme, že řeka Dřevnice dosáhne třetího povodňového stupně. Není se tak čeho obávat. Pokud se situace zásadně nezmění, tak maximálně vyhlásíme stav pohotovosti, který odpovídá druhému povodňovému stupni. Situaci samozřejmě dále průběžně monitorujeme a v případě potřeby bychom občany informovali,“ sdělil primátor Jiří Korec.