„Nebudovali jsme chodníky především proto, že jsme zainventovali sto pět milionů korun do školy a školní jídelny. Kdybychom ji nezrekonstruovali, hrozilo, že nám ji zruší. Podle mne je škola základ života v obci, byla to pro život u nás velmi důležitá investice,“ vysvětlil starosta. Slíbil také, že chodníky v dolní části obce už se brzy nového kabátu dočkají a časem přibudou například cyklostezky i kanalizace.
Nově zrekonstruovanou Základní školu v Horní Bečvě přišel představit její ředitel Jan Děcký. Prozradil, že do místní školy se dnes jezdí učit dokonce děti z nedaleké Bílé, která patří pod okres Frýdek – Místek.
„Pro děti nabízíme bohatou mimoškolní činnost, ať už sportovní nebo kulturní. Spolupracujeme také s místním fotbalovým a snowboardovým oddílem,“ vylíčil ředitel. Škola pro odpoledne s Deníkem připravila kulturní program. Odpoledne děti divákům zazpívaly a zatančily.
Během deníkového pátku pohovořil o partyzánských bojích za druhé světové války také pamětník a přímý účastník bojů Jaroslav Bártek. „Tenkrát mi bylo osmnáct let. V létě čtyřiačtyřicet zde působily partyzánské skupiny vytvořené z lidí, kteří utíkali ze zajetí v Německu i pronásledovaní čeští občané. Osvobodili jsme vězně gestapa, pomáhali jsme dělat zmatek v armádě nepřítele,“ zavzpomínal Jaroslav Bártek.
Na otázku, jak vnímá zájem mladých o dvaašedesát let staré události, řekl: „Myslím, že mladí lidé si už neuvědomují, co se tady dělo.“