Na vlastní uši se všichni příchozí mohli zaposlouchat do českých písniček, které možná pro některé byly neprávem odsouzené jako dávná nepochopená a nemoderní historie. Ti, kteří písničky znali (a nebylo jich málo), nevěřivce o oblíbenosti dechovky přesvědčili vlastními hlasivkami.

Zpívalo se z plných plic. Řada návštěvníků si také připomněla taneční kroky a osobně opět pocítili, jak dokáže stará dobrá polka tělo pěkně rozpohybovat. Proto, kdo má pocit, že dechovky patří do starého železa, měl by na zkušenou na Valašsko.

Nejenže tady člověk pozná krásu hudby, ale také umění radovat se ze života, i když (jak všichni víme) starosti byly, jsou a budou.

Přibližně čtyři sta návštěvníků se 
v sobotu sjelo do areálu tanečního kola ve Valašské Polance. Oslavovali tam totiž sto let dechové hudby v jejich vesnici. Na oslavách vystoupila dechová hudba z Horní Bečvy, Lidečanka i jubilejní Polančanka.

Pro návštěvníky měli pořadatelé připravené občerstvení i pestrý doprovodný program. Zatančit přišly místní cikánky, vystoupili také folklorní tanečníci. Na oslavách nepřišly zkrátka ani nejmenší. Děti si mohly vyzkoušet například střelbu z luku i vzduchovky na terč. Připraven byl také skákací hrad. Největší úspěch mezi malými návštěvníky ale sklidili klaunové, kteří roztancovali nejen děti, ale také dospělé.

Atmosféra bezstarostného léta dýchla na každého, kdo se oslav ve Valašské Polance zúčastnil. „Je tady krásně. Hrají samé známé písničky, takže si zpíváme a je nám dobře," nešetřila chválou Ludmila Jančárová z Valašské Polanky. Do tance se ale příliš neměla.

„Kdybychom byli mladší, to víte, že bychom si rádi zatancovali," doplnila Jančárová. Stoleté výročí dechovky ve Valašské Polance si přišla užít také Pavlína Kašparová. „Líbí se mi tady. Program je opravdu povedený. Jen se mi zdá, že přišlo málo mladých lidí, což je možná trochu škoda," posteskla si Kašparová. Dechovka totiž podle ní není jen pro starší generace.
To ostatně dokazuje i velký počet mladých hudebníků
v decho­vých kapelách, které na stoletém výročí vystoupily.

„Dechovku mám rád, protože se u ní vždycky uvolním. Hraní mě naplňuje, je to takový relax. Určitě to není povinnost, ale naopak radost," prozradil dvaadvacetiletý tubista Tomáš Machálek, který na slanovsti přijel z Horní Bečvy. Na tubu hraje už deset let a stále ho dechovka neomrzela.

„Mám mezi muzikanty spoustu přátel, takže se i na zkoušky vždycky těším. Navíc s kapelou hodně cestujeme, takže si užijeme spoustu legrace a zážitků," doplnil mladý muzikant.

Podobně je na tom také jednatřicetiletý zpěvák, bubeník a tubista Jiří Blinka. „Dechovce se věnuje skoro celá naše rodina, takže u mě to přišlo tak nějak přirozeně. Hraji na tubu, občas zpívám a je to pro mě radost," vysvětlil Blinka.

Na oslavy podle organizátorů zavítalo kolem čtyř set návštěvníků. „Takovou účast jsme nečekali. Jsme rádi, že sto let dechové hudby přišlo do Valašské Polanky oslavit tolik lidí," potěšilo starostu obce Josefa Daňka..

Na akci si pořadatelé připravili bohatý hudební i doprovodný program. Nechybělo nezbytné občerstvení. „Máme tady medovinu, pivo, klobásky. Snažili jsme se, ať si vybere každý," doplnil starosta.

Podle jeho slov si poděkování za organizaci a celkový zážitek z oslav nezaslouží pouze samotná obec, ale také spolky, které ve Valašské Polance působí. „S pořádáním pomáhali například myslivci, kteří uvařili guláš. Na organizaci se podíleli také místní včelaři. Sokoli se postarali například o klobásky, hasiči potom o nezbytný pitný režim," doplnil starosta.

Pomoc Valašské Polance při udržování tradic a jejího kulturního a společenského života berou místní dobrovolné spolky jako samozřejmost. Jedním z takových jsou i místní dobrovolní hasiči. „Je fajn, že ve Valašské Polance máme takové akce. Vždycky se rádi podílíme na přípravách a organizaci, je to samozřejmost a pokud budeme moct, rádi pomůžeme i v budoucnu," přislíbil za hasiče Petr Lukáš z Valašské Polanky.

Dechová hudba Polančana působí ve Valašské Polance od roku 1913. Za sto let existence se v Polančance vystřídala spousta zvučných jmen hudebníků a zpěváků dechovky. Kapela několikrát vycestovala do zahraniční a jako host si s Polančankou zazpíval například legendární český zpěvák, herec a moderátor Josef Zíma.