Se střelbou začal David už na základní škole. „To jsem ještě soutěžil v disciplíně vzduchová puška vleže. Od čtrnácti let se věnuji vzduchové pistoli a následně jsem přidal i libovolnou pistoli. Vyzkoušel jsem i jiné kategorie, ale věnuji se pouze těmto dvěma. Jedná se totiž o olympijské disciplíny," vysvětluje mladý závodník.

Jeho koníček se zatím stal i jeho profesním zaměřením. Na technické univerzitě v Ostravě studuje obor Lovecké, sportovní, obranné zbraně a střelivo. Na univerziádě byl letos poprvé. Předtím se už účastnil dvakrát Univerziádního mistrovství světa. V roce 2010 v Polsku získal s týmem titul mistrů světa a ve vzduchové pistoli v soutěži týmů. V roce 2012 pak obsadil v Rusku čtvrté místo v kategorii libovolná pistole.

Úspěšný reprezentant musí mít podle něj kromě soustředěnosti také dobrou fyzickou kondici. „Mimo tréninky na střelnici musím cvičit tělo. Na to mám čas především v zaměstnání. Pracuji u hasičských záchranářů. Náplní naší práce je také zdokonalování fyzické kondice," říká úspěšný střelec. Trénovat prý musí na začátku sezóny i dvakrát denně. Během závodního období chodí na střelnici i třikrát týdně.

„Trénink už není zaměřen na velký počet vystřelených ran, ale především na techniku a kvalitu," upozorňuje.

Univerziáda je pro vysokoškolské sportovce vrcholem sezony. Letos se Davidovi Malúškovi na Univerziádě prý moc nedařilo.

„Střílel jsem špatně. V jednotlivcích jsem se umístil v obou disciplínách zhruba v polovině a ve družstvech jsme obsadili čtvrté místo," prozradil student a hasič v jedné osobě.

Valašský rodák nyní žije v Olomouci. Do Poličné by se však chtěl jednou vrátit.

Autor: Michaela Horáková