V těchto dnech putují vánočně zabalené dárky k těm, jimž jsou určeny. K dětem z dětských domovů a azylových domů i k dětem ze sociálně znevýhodněných či slabých rodin. Vsetínská Diakonie patřila k osmdesáti místům v České republice, kde byla sběrná místa vytvořená.

V sobotu před stříbrnou nedělí přivezli lidé ze vsetínské Diakonie dárky do Azylového domu pro matky s dětmi v Uherském Brodu. „Předali jsme tady dětem pětačtyřicet dárků. Bylo to velmi příjemné setkání. Zpovzdálí nás sledovalo několik dětí. Dostali jsme přáníčko s vyznáním vděku,“ uvedla vedoucí Nízkoprahového klubu Rubikon Diakonie Vsetín Alžběty Machů.

Akce krabice od bot se podle Alžběty Machů na Valašsku vydařila. „Zapojily se do ní jak děti ze základních škol a studenti středních odborných škol, tak rovněž jednotlivci. K nim se přidali nejen obyvatelé Vsetína, ale také lidé z Valašských Klobouků, Valašského Meziříčí, Lidečka, Lužné, Jasenné, Rožnova pod Radhoštěm, Valašské Bystřice a dalších míst. Původně jsme předpokládali, že získáme dvě stě balíčků. Nakonec jich byl trojnásobek,“ poznamenala vedoucí klubu.

Sběrnému místu Diakonie Vsetín předali dárci 413 dárků zabalených v krabici od bot určených pro děvčata. Dalších 194 balíčky s překvapením pod vánoční stromeček putovaly ke klukům.

Zástupci vedení města Vsetín, vedení Vsetínské nemocnice a Zlínského kraje společně stříhají pásku při slavnostním otevření nového interního pavilonu Vsetínské nemocnice.
Nová interna Vsetínské nemocnice bude od ledna sloužit pacientům

Největšími přispívateli vánočních dárků se stali školáci ze základních škol. A to ve Valašské Bystřici, ve Vsetíně – Rokytnici, v Jasenné, ve Valašské Polance a v Základní škole Křižná ve Valašském Meziříčí. „Výraznou měrou přispěli do sbírky rovněž studenti Střední odborné školy ve Valašských Kloboukách a Střední církevní školy v Bojkovicích,“ pověděla Valašskému deníku Alžběta Machů.

Dárky v krabicích od bot putovaly zejména do Dětského domova Smolina, Charity České republiky, Azylového domu pro matky s dětmi v Otrokovicích, Khamoro – Charita České republiky Olomouc, do Azylového domu v Uherském Brodu, ale i k Orgánu sociálně právní ochrany dětí Vsetín či do sociálně slabších rodiny například ve Valašském Meziříčí a ve Valašských Kloboukách, avšak i na další místa.

„Dostali jsme již mnoho pozdravů a poděkování ze zařízení, kam dárky putovaly. Například od Azylového domu pro matky s dětmi v Uherském Brodu či od dětí z Dětského Domova Smolina. Od nich jsme dostali děkovný pozdrav v podobě jimi vyrobeného moštu,“ svěřila se koordinátorka sbírky Alžběta Machů.

Pořadatelé akce Vánoční krabice od bot si ochoty a solidarity všech, kteří projevili chuť zapojit se a podat pomocnou ruku potřebným nesmírné váží.

„Vybavuje se mi například jedna rodina, respektive maminka s dětmi sedm a devět let. Na facebooku Diakonie Vsetín našli upoutávku na akci, kterou nejenom na svém profilu sdíleli, ale sami se do ní také zapojili. Maminka prozradila, že dcera dala do balíčku svoji nejoblíbenější hračku, koníka, a že ukáplo i několik slz. Ale své rozhodnutí nezměnila. Toto je jen jeden příběh z mnoha, který ukazuje, že děti dávaly dárky s láskou. Odměnou za to jim fakt, že jejich dárek udělal radost dalšímu dítěti,“ poznamenala Alžběta Machů.

Šneci.
Zpestřete si Štědrý den šnečími specialitami v nové Bistrotéce Valachy