Pro návštěvníky ji v sobotu slavnostně otevřeli velvyslanec Indické republiky J.E. p. Hemant Harishchandra Kotalwar, primátor města Zlína Jiří Korec a ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Novou Keralu návštěvnici objeví v asijské oblasti zoo. „Pro zvířata jsme zde připravili nadstandartní chovatelské podmínky a maximální prostor, pro návštěvníky jsme pak nachystali opravdu výjimečné pojetí celé expozice,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.

Příjezd sloního samce Jacka do zlínské zoo; úterý 5. září 2023
Seznamte se s obrem Jackem. Nový slon africký doputoval do zlínské zoo

„Chceme lidem dopřát pocit, že vstoupili do indického chrámu a z bezprostřední blízkosti pozorují místní zvířata. Sochy boha Ganéši, chrliče v podobě draků, vyřezávané mohutné vstupní dveře, obložení z přírodního lateritu, indická hudba, vonné tyčinky, to vše nám pomáhá vytvořit autentický zážitek. Věříme, že zlínská Kerala se zařadí mezi oblíbené a vyhledávané expozice a možná bude inspirovat i k návštěvě té indické,“ dodal ředitel.

Hřebčín Napajedla
Naděje hřebčína v Napajedlích žije. Bytovky se zde zatím stavět nebudou

Velvyslanec Indie Kotalwar poděkoval za pozvání a uvedl, že velmi rád do zlínské zoo opětovně zavítal.

„Blahopřeji panu řediteli a celému jeho týmu k tak nádherné expozici. Je opravdu jedinečná. Před sto lety zlínský podnikal Tomáš Baťa začal podnikat v Indii, na jeho počest bylo pojmenováno i město v západním Bengálsku na východním pobřeží Indie. Keralu vnímám jako pokračování tohoto odkazu a také spolupráce mezi Indií a Zlínem, moc bych si přál, aby se dále rozvíjela. Do indické Keraly každoročně zavítá více jak milion návštěvníků, přeji zlínské zoo, aby stejný počet jednou zamířil i do tohoto nádherného areálu,“ pronesl velvyslanec.

Zoo Zlín odchovala mládě tapíra jihoamerického po dlouhých 34 letech
Zoo Zlín odchovala mládě tapíra jihoamerického po dlouhých 34 letech

Primátor Zlína Jiří Korec ocenil i ekonomickou úspěšnost zahrady. „Díky skvělému nasazení pana ředitele Horského a celého jeho týmu máme ve Zlíně nejsoběstačnější zoologickou zahradu České republiky,“ uvedl na slavnostním otevření Korec.

V Kerale návštěvníci v rozhlehlé voliéře, která na délku měří 40 a na šířku 25 metrů, uvidí zástupce mokřadních druhů asijských ptáků.

„Například vzácně chované marabu indomalajské, nesyty bílé a nesyty indomalajské, pelikány skrvnozobé nebo pižmovky bělokřídlé. Pro medvědy pyskaté zde vznikl odpočinkový brloh, který je propojen se stávajícím výběhem a který umožní uvidět medvědy i během zimního období,“ uzavřel mluvčí zlínské zoo Romana Mikešová.