Zastupitelé budou hlasovat o tom, jestli ji restaurátoři obnoví a celý prostor i s cennou freskovou výzdobou zpřístupní lidem.
„Kaple vznikla v polovině osmnáctého století. Svými freskami ji opatřil přední malíř moravského baroka Josef Ignác Sadler. Nedávný restaurátorský průzkum prokázal, že se v ní dochovalo až dvě stě šedesát čtverečních metrů výmalby. Je to nejrozsáhlejší a možná i nejvýznamnější výtvarné dílo ve městě,“ tvrdí památkář Petr Zajíc.
Sadlerovy fresky zobrazují alegorické postavy zasazené do prostředí s iluzivní architekturou a dekorativními květinovými motivy. Za první republiky kaple zanikla. Fresky zmizely pod omítkou, prostor necitlivě narušilo dvouramenné betonové schodiště.
„Restaurátoři začali fresky obnovovat. Tam, kde by mohly odpadnout i s omítkou, je zpevňují injektáží. Obnažená místa zakrývají, aby malby neutrpěly při případných stavebních pracích,“ vysvětluje památkář.
Stavební úpravy mají kromě restaurování nástěnných maleb spočívat v odstranění schodiště a obnově klenby, oratoře a kůru. „Předpokládané náklady se pohybují okolo devíti a půl milionu korun. Část peněz můžeme získat z programu na záchranu architektonického dědictví. Ministerstvo kultury ho má vyhlásit letos v srpnu,“ říká Zajíc.
Pokud zastupitelé obnovu zámecké kaple schválí, město požádá o stavební povolení a po jeho vydání předloží ministerstvu žádost o dotaci. „Určitě bychom do obnovy kaple měli jít. Je to historicky cenná památka. Osobně si myslím, že bychom ji po nutných úpravách měli zpřístupnit veřejnosti jako prohlídkový prostor,“ míní starosta Jiří Částečka.
Obdobný názor zastává Alexandra Hurtová z územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Kroměříži. „Sadlerovy fresky v kapli Smrtelných úzkostí Ježíše Krista jsou naprostá senzace. Nic výtvarně cennějšího ve Valašském Meziříčí není. Rozhodně stojí za to je obnovit a ukázat lidem,“ je přesvědčena Hurtová.
Obnovená kaple může vytvořit historický celek s nedalekým sálem v prvním patře, kde restaurátoři postupně odkrývají fresky jiného autora. „Zdejší klenuté stropy proti tehdejším zvyklostem zdobí náboženské motivy. Na nich restaurátoři objevili mladší výmalbu s květinovými ornamenty,“ upozorňuje památkář Zajíc.