Petr Hlavica z Valašské Polanky si VKV nenechá ujít už popáté. Valašské kopce se rozhodl zdolávat společně s kamarády.

„Začal jsem jezdit, každý rok se přidávali další kamarádi, vloni jsme to jeli v sedmi a byli jsme největší skupina z celého závodního pole. Letos asi pojedeme zase tak,“ doufá třiašedesátiletý cyklistický nadšenec.

JEDEN KOPEC ZA VÍKEND

Připustil, že organizovat skupinu není jednoduché. „Jezdíme jen o víkendech. Přes týden jsme v práci. Domluvíme se na sobotu nebo na neděli a zvládneme jeden kopec,“ vysvětlil a dodal, že kromě toho jezdí na další cyklistické výlety na Šumavu nebo do Jeseníků.

Zdolávání kopců při VKV záleží na počasí.

„Vloni jsme poslední dvacátý kopec udělali v nejzazším termínu. Ale z toho je rok, kdy to zvládneme do půlky července. Pokaždé si říkáme jen ať letos nezařadí Lysou. A pokaždé tam je. To je výzva, ale když ji zdoláte, pocit blaženosti a spokojenosti na vrcholu je nevýslovný,“ popsal cykloturista.

To, že VKV je spjatá také s dobrou věcí, která pomáhá, oceňuje.

„Každý rok je u Vékávéčka nějaká benefice. A to je určitě dobře. Jsou děti, které jezdit nemůžou a potřebují pomoc. Takové akce mají smysl a je nutné, aby se dostaly do povědomí,“ dodal Petr Hlavica.

JEDOU I STUDENTI

S benefiční akcí s názvem Každý vrchol pomáhá se k VKV připojili také studenti a učitelé vsetínského gymnázia. Za každý kopec zdolaný studentem školy se díky finanční podpoře vsetínských firem Climax a TM Stav připíše na konto 20 korun. Za peníze se koupí tandemové kolo pro nevidomou spolužačku Věrku Strbačkovou.

Tento nápad přijala s povděkem Věrka i její rodiče.

„Údajně s tím přišli samotní studenti. Jsme za to hrozně moc rádi, i Věrka byla nadšená. Stát na tandemová kola nepřispívá, budeme vděční za podporu z Vékávéček,“ netajila radost maminka nevidomé studentky gymnázia Lucie Strbačková.

VÉČKAŘI DĚTEM

Novinkou letošního ročníku VKV je benefiční akce s názvem Véčkaři dětem. Pořadatelé zřídili transparentní účet s číslem 2401125786/2010, na který mohou nejen účastníci VKV zasílat libovolné částky. „Polovinu z výtěžku letošního ročníku předáme na galavečeru v únoru příštího roku zástupcům Vsetínské nemocnice pro potřeby dětského oddělení. Druhá polovina výtěžku poputuje na organizaci Vékávéček,“ přiblížil hlavní organizátor Adam Hloch.

VKV je pro všechny cyklisty bez rozdílu pohlaví, věku i výkonnosti. Pořadatelé každoročně vypisují pro pevně stanovené období letos 30. března až 30. listopadu, celkem 20 vrcholů na území Valašska a v přilehlém okolí. Cyklisté je podle své chuti a možností zdolávají na kole.

„Dobytí každého kopce každý účastník zdokumentuje pořízením vrcholové fotky, třeba selfie a po absolvování kompletní dvacítky nám všechny fotky zašlou. Tím se stávají držiteli Vrchařské koruny Valašska,“ vysvětlil hlavní pořadatel Adam Hloch.

Vrcholy zdolávají cyklisté v hlavní kategorii. Vedlejší kategorie s názvem VKV bez bariér je ve třech oddělených skupinách určená handicapovaným cyklistům, cyklistům s přívěsnými vozíky a elektrocyklistům. Všech 20 vrcholů spadá i do dětské kategorie VKV junior s Austinem na vrchol! V ní je ale už tradičně doplněných ještě dalších 30 bodů do celkového počtu 50. Z nich stačí dětem zdolat libovolných pět, aby se staly držiteli této kategorie.

Příznivci VKV si přijdou na své i při doprovodných akcích.

„I letos se mohou těšit na oblíbené skupinové vyjížďky či besedy se zajímavými osobnostmi z oblasti cyklistiky,“ uzavřel za pořadatele Adam Hloch.

Prvním pokořitelem ON Semiconductor VKV 2019 se stal Ondřej Doleček z Valašského Meziříčí. Nonstop jízdou zdolal 20 vrcholů za 29 hodin a 33 minut. Na závěr si nechal kopec nejtěžší – Lysou horu pokrytou více než metrem sněhu. Ondřej se do VKV zapojuje od druhého ročníku. Zdolat kopce nejrychleji ze všech véčkařů se mu povedlo premiérově.