Tentokrát však jejich úkolem bylo vyprostit těžce zraněného člověka, který zůstal zaklíněný uvnitř trolejbusu. Cvičení sledovaly i děti z nedaleké školy, které až do poslední chvíle netušily, že jde o simulovanou událost.

Jakmile záchranáři dorazili na místo, ihned trolejbus odpojují od elektrického vedení a natáhli vysokotlaké vodní vedení v případě, že by začalo hořet. „Při kontrole místa našli hasiči zraněného cestujícího. Mezi dvěma okny mu byla vidět jen hlava. V žádném případě nesměli vstoupit do přepravního prostoru a museli si se záchranou poradit. Ihned proto k trolejbusu přistavili žebříky a začali odřezávat gumové těsnění kolem jednoho okna,“ popisoval průběh cvičení mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Záchranáře však zaskočila houževnatost materiálu, a tak se nožů chopili i další hasiči. „Zkouší i ruční pilku, páčidlo nebo šroubovák. Čas se však natahuje. To, co hasičům běžně trvá u osobního auta do patnácti vteřin, tady se čas překročil více než čtyři minuty,“ podotkl mluvčí.

Po sedmi minutách se jim podařilo vysadit první okno. „Jeden záchranář vlezl otvorem okna dovnitř ke zraněnému, Záhy však zjistil, že mu odsud nemůže pomoci. Kolem hlavy mu dali ochrannou clonu proti případným úlomkům, střepům nebo ostrým hranám,“ sdělil dále mluvčí .

Záchranáři nakonec museli zraněného doslova z trolejbusu postupně vystříhat. Při tom museli odstranit i sedadla, aby se dostali k zaklíněným nohám. Za pětadvacet minut od výjezdu už zraného nakládají na nosítka a předávají ho do péče zdravotníků. „Děti, které nás celou dobu pozorovaly, teprve až v této fázi poznaly, že jde o cvičení,“ konstatoval Mitáček.