Sešli se včera večer na mimořádném zasedání krajského výboru ve zlínské Orlovně. Na jednání, které pokračovalo až do nočních hodin, šla řada členů výboru s jasným stanoviskem podpory svého bratra.

„Přišli jsme sem, abychom se poradili, jak dál. Chceme na úterní celostátní konferenci do Prahy přijet s jednotným stanoviskem,“ popsal místopředseda krajského výboru Vojtěch Jurčík. Chtějí se prý o situaci pobavit a pokud možno dospět k jednotnému stanovisku.

„Bude to hlavním bodem programu,“ dodal Jurčík. „Měl by dostat čas na vyřešení svých problémů. Hluboce věřím, že si je dokáže vyřešit a potom se vrátit do vládní funkce. Jsem přesvědčený, že je nevinný,“ nepochyboval předseda výboru Jiří Stodůlka.

„Jiřího Čunka znám řadu let i z doby, než byl starostou. Připadá mi to jako řízená kampaň proti němu,“ sdělil předseda rožnovských lidovců Václav Mikušek.

Krajský výbor se sešel v devatenáct hodin večer. Krátce po začátku jednání dorazil z Prahy i Jiří Čunek, který však před tím, než vše vysvětlí svým spolustraníkům, nechtěl s médii hovořit.

Čunek by měl ve středu odstoupit z postu ministra pro místní rozvoj a také z pozice vicepremiéra. Předsedou lidovců by ale rád zůstal i nadále.

Krajský výbor KDU-ČSL probíral právě situaci kolem svého předsedy. Zástupci strany si chtěli nechat vysvětlit okolnosti pobírání sociálních dávek v době, kdy měl Čunek na kontě několik milionů korun. „Od začátku je vidět, že jde o dehonestaci,“ řekl Čunek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

„Původ miliónů je čistý. Policie nemůže nic vyšetřit, protože je všechno v pořádku,“ dodal s tím, že mít ve správě prostředky ještě neznamená, že je to osobní příjem. Vše prý vysvětlí na úterním mimořádném sjezdu strany.