Den předtím ale Čunek obhájil pozici předsedy KDU-ČSL. V pražském paláci Charitas vysvětlil minulé úterý členům celostátní konference KDUČSL nejasnosti kolem svých rodinných financí. Členové širšího vedení jeho argumenty přijali.

Samotný Čunek byl na to, že by musel odstoupit i z vedení strany, připraven. „Kdyby toto dnešní shromáždění po mně většinově chtělo, abych nebyl předsedou, tak bych jím určitě nebyl,“ řekl novinářům před zahájením úterního jednání.

Zprávu o Čunkově setrvání ve vedení strany vítají jeho příznivci především v jeho bývalém působišti: Vsetíně. Obhájení předsednictví uvítala například jeho nástupkyně, vsetínská starostka Květoslava Othová.

„Jsem nesmírně ráda, že pan Čunek zůstává předsedou KDU-ČSL. Zřejmě předložil tedy dokumenty, kterými dokázal svá předchozí tvrzení. Můj názor je ten, že ve vedení strany zůstává přímý a čestný politik,“ uvedla Othová. Svou spokojenost vyjádřil také místopředseda krajské organizace KDU-ČSL ve Zlíně Jindřich Ondruš.

„To, že Jiří Čunek zůstal ve vedení, je podle mě v pořádku. Vysvětlil své majetkové poměry a předložil potřebné dokumenty. My jsme jeho vysvětlení přijali,“ řekl Ondruš. Podle něj se na podpoře Čunka shodla zlínská krajská organizace už před úterní celostátní konferencí širšího vedení strany.
V každém případě členové koaliční ODS v regionu jsou ve svých vyjádřeních rezervovanější.

„To, že pan Čunek zůstane v pozici předsedy strany, je rozhodnutí KDU-ČSL. Patrně své finanční poměry vysvětlil dobře,“ sdělil člen vsetínského zastupitelstva a krajský radní za ODS Josef Slovák.

O tom, zda by měl mít Čunek v budoucnu možnost návratu do vládních funkcí, nechtěl Slovák spekulovat. „Toto rozhodnutí nezáleží na mně. Já nejsem předseda vlády,“ podotkl Slovák.

„Lidovci se rozhodli tak, jak se rozhodli,“ poznamenal zase jeho dlouholetý spolupracovník z radnice a současný zastupitel Dalibor Sedláček (ČSSD). K Čunkovu odchodu z vlády řekl: „Tlak na něj už byl příliš velký. Kdybych byl na jeho místě já, už bych odstoupil daleko dřív.“