* Je pozice lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka po včerejšku obhajitelná?

Velmi obtížně. Určitě ne v čele lidovců, protože stranu to ponižuje a vede ji tam, kde by neměla být.

* Lidovci dali Čunkovi čas na vysvětlení do úterka. Myslíte, že případně najdou odvahu na jeho svržení?

Obávám se, že ne. Příliš mnoho lidí ve vedení strany je se svým předsedou svázáno a neuvědomuje si, co se vlastně stalo. Pan Čunek nebude moci přejít ani na červenou, aby si toho nikdo nevšiml a nežádal jeho hlavu.

* Ministři Vondra či Říman za ODS už varovali, že kauza dopadá negativně na celou vládu i jejich stranu.

Myslím, že premiér Topolánek sáhne k razantnímu řešení. Je totiž lichá obava, že vláda bez pana Čunka či dokonce lidovců padne. Po schválení reformy veřejných financí a rozpočtu klidně může vládnout jako menšinová.

* Vláda protlačila svůj reformní batoh právě pod heslem boje s černými pasažéry sociálního systému. Není z tohoto pohledu Čunkova kauza největší ránou pod její pás?

To je naprosto absurdní. Pan Čunek podle mne vůbec neumí dohlédnout, čeho se dopustil. Svou kauzou zpochybňuje celou reformu včetně postihu černých pasažérů tím, že se mezi ně zařadil.

Čunkova korupční aféra


únor 2007 – Senát zbavuje Čunka imunity a vydává jej k trestnímu stíhání pro podezření z korupce. březen 2007 – Policie zatýká tři muže, kteří se měli pokusit uplatit klíčovou svědkyni, bývalou Čunkovu sekretářku, aby změnila výpověď. červen 2007 – Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká odebírá Čunkův případ původnímu státnímu zástupci pro chyby a dává jej jihlavskému žalobci Arifu Salichovovi. srpen 2007 – Salichov stíhání Čunka zastavuje, vyšetřování prý provázely chyby a manipulace se spisem. 20. října 2007 – Nejvyšší státní zastupitelství Salichovův krok ještě prověří.