V jedenadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít koalice těsnou většinu jedenácti hlasů.

Volby ve Vsetíně vyhrálo ziskem pětiny voličských hlasů a pěti mandátů v zastupitelstvu hutí ANO. Už v sobotu večer se jeho lídr a potenciální kandidát na starostu města Pavel Bartoň sešel právě se zástupci druhé KDU-ČSL (16,94 % hlasů, 4 mandáty).

ANO poté postupně jednalo i s dalšími politickými stranami. Společnou řeč nakonec našli právě s lidovci, kteří ovládli komunální volby ve Vsetíně v letech 2018 i 2014 a s hnutím Nestraníci, což jsou naopak ve vsetínském zastupitelstvu úplní nováčci.

Ve volbách pro ně hlasovalo necelých 8 procent voličů, získali dva mandáty. Výsledkem vyjednávání je memorandum, které ve středu zástupci ANO, KDU-ČSL a Nestraníků podepsali.

„Od počátečního vyjednávání respektujeme vůli voličů, ze které jednoznačně vyplývá, že vítězi voleb jsou zástupci hnutí ANO následováni KDU-ČSL. Pečlivě jsme zvažovali veškeré možné varianty, které by vedly k sestavení pevné a silné koalice, ze které vzejde vedení města, a které zajistí další rozvoj města Vsetína. Z koaličních jednání vyplynulo, že Nestraníci, kteří získali dva mandáty, jsou pevnými partnery KDU-ČSL. Vnímáme také potenciál volebního výsledku pana Jiřího Čunka,“ uvádí Pavel Bartoň, lídr vítězného hnutí ANO.

Obsahem memoranda o spolupráci je, že výše uvedení partneři respektují hnutí ANO coby vítěze voleb a Jiřího Čunka coby kandidáta na starostu města Vsetín.

Pět křesel pro ANO

Hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách ve Vsetíně se ziskem 20,05 % hlasů a v novém zastupitelstvu obsadí pět z celkových 21 křesel. Druhou KDU-ČSL volilo 16,94 procenta lidí, strana získala čtyři mandáty. Třetí se ziskem 14,45 % hlasů a tří mandátů skončila Koalice pro otevřený Vsetín.

Po dvou svých zástupcích budou mít v zastupitelstvu SPD (11,04 %), ODS (9,63 %) STAN (8,5 %) a Nestraníci (7,94 %). Do zastupitelské jedenadvacítky se díky 6,8 % hlasů dostal ještě také jeden zástupce hnutí PRO VSETÍN. Propadli komunisté (4,61 %), kteří žádného zástupce v zastupitelstvu mít nebudou. Volební účast ve Vsetíně dosáhla 42,92 procenta.