UKÁZKA Z ON-LINE ROZHOVORU

jméno: Jan Horák - Zlínsko (včera 8:46)

otazka: Dobrý den, co vás drží u potřeby zůstat ve vládě? Obecně, co drží politiky setrvávat na místech? Lidem se tu nežije lépe a nikdy nebude. Určitě můžete být jinde, na jiném místě mnohem prospěšnější.
odpověď: Dobré dopoledne vám všem, kteří jste na tomto serveru. Pokusím se zodpovědět co nejvíce vašich dotazů. Pane Horáku, tak dobrý dotaz jsem již dlouho neobdržel. Dokonce bych řekl, že mám v tuto chvíli velkou chuť jej realizovat. Ale politika je úplně normální manažerská práce. Abych nebyl dlouhý, tak si pomohu příkladem ze svého života. Z žádného zaměstnání, které jsem vykonával, jsem neodešel tak, abych nevyřešil hlavní problémy, pro které mě můj zaměstnavatel najal a platil. V politice to cítím stejně a navíc nechci zklamat ty, kteří věřili, že vyřeším alespoň část problémů, které na naši zemi a je samé doléhají. V roce 1987 jsme se nastěhovali do nového družstevního paneláku. Je tam 52 bytů a já byl zvolen předsedou samosprávy. Dělal jsem vše proto, abychom byli s bydlením a sousedskými vztahy na co nejlepší úrovni. A to je také politika. V zásadě rozdíl mezi prací, kterou dělám teď je pouze v dosahu či dopadu na větší počet lidí.

jméno: Antonín (včera 10:42)

otazka: Pane senátore, je reálné, že se vrátíte zpět do vlády? Hodně lidí na Valašsku a Slovácku si to přeje. Vyšetřování bylo přece zastaveno, protože jste se ničeho nedopustil. Jsou důvody, pro které byste se nemohl do vlády vrátit?
odpověď: Ano, jsou. A to moje nechuť do vlády jít. Nejsem v situaci, kdy se rozhoduji, co je pro mě osobně dobře, ale co je dobře pro KDU-ČSL a lidi, které zde zastupuji. To jsou samozřejmě i Valaši.

jméno: Zdenka (včera 10:48)

otazka: Dobry den,co rikate na to,ze Vsacan zahral az v Patagonii.Kdyz Vsacan az v Patagonii,tak proc ne Vy na Hrade.Klaus Valachy a Zbrojovaky moc zklamal,kdyz jim v roce 1990 sliboval na setkanich pred spravni budovou jak Zbrojovku pozvedne. A jak to dopadlo..... Dekuji Zdenka
odpověď: Na té Patagonii jsem se také trochu podílel a proto mám radost, že to vyšlo. Z prezidentské funkce bych měl radost jistě menší. Ale máte pravdu, na Václava Klause na vlečce za traktorem u Haly M5 ve Zbrojovce si dobře pamatuji.

jméno: KAREL (včera 12:16)

otazka: Dobrý den, všichni Vás mají spojeného s politikou. Ale já bych se chtěl zeptat, jestli vůbec máte čas na svoje záliby. pokud ano, tak jaké to jsou. Děkuji za odpověď.
odpověď: Bohužel by odpověď měla být jednoslovná. Nemám. Ale nechci se představovat jako "hrdina socialistické práce". Mnoho funkcí znamená mnoho odpovědnosti, kterou chci zvládnout a proto mé záliby jako je potápění, hory, lyžování jsou dlouhodobě "u ledu". Ale musím se k nim vrátit, protože zjišťuji, že člověk bez odpočinku pracuje jak automobilový motor. V těch nejvyšších otázkách mu klesá výkon.

jméno: http://www.poschla.kvalitne.cz/ (včera 12:59)

otazka: Tržnice za Pančavou a Vůně květin… Jistě jste si všiml změny ve vzhledu tržnice v centru města ,která se nachází pod okny Městského úřadu ve Vsetíně a důvod teto změny ??? Zastřešená stavba od roku 2000 nebyla kolaudována Stavebním úřadem ve Vsetíně a celé řízení o odstranění černé stavby se protahovalo také díky úplatkům ze strany provozovatelů tržnice - Mikulec , Dorňák , Ming, atd…Tyto úplatky směřovaly do rukou Čunka a JUDr. Gajduška…odstranění černé stavby pak trvalo Stavebnímu úřadu ve Vsetíně 3 roky …Do dnešního dne tato kauza není zcela uzavřena…
odpověď: Přesně vím, o čem mluvíte. Až na "známé úplatky". Napište teď a veřejně: kdy, kdo, kolik, případně co mi dal. To, že se mnohá řízení protahují a lidem, kteří se na to zvenku dívají, případně bez konkrétní znalosti věci posuzují, to tak, jak píšete může připadat. S touto stavbou jsem se v rámci svých možností (protože vše musí řešit stavební úřad, do jehož rozhodnutí nemá starosta co mluvit) seznámil již ve zmíněných letech a udělal vše pro brzké vyřízení problému. To, že to někdy trvá léta opravdu není věcí starosty. V současné době se na ministerstvu pro místní rozvoj zpracovává novela Stavebního zákona, která by měla uvedená řízení zrychlit.

jméno: valach (včera 16:25)

otazka: Pane Čunku, nemáte pocit, že to, co kolem vás vzniklo ve Vsetíně, se nedá nazvat jinak než kult osobnosti?
odpověď: Věřte mi, že se spíše orientuji na to, co mám vykonat. Také jsem si nevšiml, že by se po Valašsku rozmisťovaly mé obrazy a sochy- takže to tak nevnímám. Pravdou ale je, že těch 8 let starostování a 6 let práce v krajském zastupitelstvu mě k Valašsku citově připotaly víc než před tím, kdy jsem za tuto část naší země nenesl odpovědnost. Dnes mám díl odpovědnosti za celou republiku, ale "holt Valašsko je Valašsko".

jméno: Vojta (včera 17:35)

otazka: Nejste kočka,tolikrát už Vás pohřbívali a vy stále žijete:-)?
odpověď: To mě na tom také baví…

jméno: Petr Geisler (včera 17:41)

otazka: Dobrý den chci se zeptat zda KDU-ČSL podpoří Jana Švejnara na Úřad Prezidenta Republiky a také zda by KDU-ČSL mohla se opřít o názor studentů z listopadu 1989,kteří chtějí Jana Švejnara na Hradě- Monika Pajerová a řada dalších studentů z roku 1989 .
odpověď: Rozhodnutí, koho KDU-ČSL bude podporovat do úřadu prezidenta, padne dle mého názoru během prosince. Naší ambicí je, aby pokud možno došlo k dohodě mezi všemi voliteli za KDU-ČSL (poslanci a senátory). Rozhodnutí padne až poté, co všichni prezidenští kandidáti navštíví poslanecký i senátorský klub.

jméno: Michal Novosád (včera 19:03)

otazka: Dobrý den Jsem již mnoho let věrný fanoušek HC Vsetín,hokej na Vsetíně je pro mě,jako pro mnoho dalších,srdeční záležitost, sám jsem za poslední sezonu vynechal pouze 4 domácí zápasy a to bydlím od Lapače 60km daleko.Proto bych se chtěl zeptat jak vidíte situaci Vsetínské hokejové a.s,hlavně mě zajímá budoucnost(či nebudoucnost "A" týmu) od kterého se odvíjí další působení hokeje na Vsetíně.Pokud zde nejpozději do 2 let nebudou hrát muži aspoň 1.ligu, myslím, že se ze vším co se tady budovalo x let můžeme rozloučit.Což by byla vélká sportovní trágedie pro celé Valašsko(i když teď je to taky).Dále…nezdá se vám, že chyba nebyla pouze na straně apk, ale i na straně města Vsetín a předsedy O.Štefla.Vyvodíte z toho nějaké důsledky? S pozdravem nadosmrti věrný fanoušek hokeje na Vsetíně!!! P.S.Snad bude čemu fandit i další sezony.
odpověď: Hrozně mě to mrzí, ale musím konstatovat, že byť malý, ale přece jenom díl odpovědnosti za vsetínský hokej je také na mně. Pevně věřím, že kdybych neměl mimo svých funkcí také problémy s nesmyslnými obviněními, možná jsem pro hokej ve Vsetíně mohl udělat víc. Říkám to proto, že Vy jistě věříte, že mě na našem hokeji hodně záleželo a stávál se ze mě každým rokem "skalnější fanda". Jak velký díl odpovědnosti kdo má, nechci na tomto veřejném serveru řešit, ale udělám co je v mých silách, aby se hokej na Vsetín vrátil.

jméno: Michaela (dnes 9:19)

otazka: Dobrý den, s kterým z kolegů ministrů si nejvíce rozumíte?
odpověď: Teď, když nejsem již ministrem, si rozumím se všemi.Dokonce i s panem místopředsedou vlády Martinem Bursíkem.

jméno: Dáša (dnes 9:19)

otazka: KDe vůbec bydlíte? Pořád ve Vsetíně? A jak potom jezdíte na zasedání vlády? Neuvažujete, že přesídlíte i s rodinou do Prahy?
odpověď: Samozřejmě na Vsetíně. A zřejmě to nikdy (pevně doufám) nebude jinak. O přestěhování na krátký čas bych s radostí uvažoval, ale má žena mi jasně oznámila, že Vsetín a svou ordinaci a své přátele opustit nehodlá a naše dvě nejmladší děti oznámily, že se přestěhují klidně, jedině ale s celým Vsetínem. Zdůvodnily to logicky: Jestliže má Praha milion obyvatel, tak se pro tu jednu vsetínskou čtvrť místo najde. Pokouším se to samozřejmě zařídit, ale zatím se mi to nedaří. Potíž je totiž v tom, že většině Valachů ty krásné hory v Praze chybí. Byť uznávájí, že Praha je také krásná. U nás se totiž říká, že: "kde neopřeš oko o kopec, nemůžeš být doma." A protože jsem Valach, týká se mě to také. A protože jsem v Praze, týká se mě to dvojnásob.

Celý on-line rozhovor

Jiří Čunek v ON-LINE rozhovoru