Čunkovo rozhodnutí překvapilo regionální politiky v jeho bývalém působišti ve Vsetíně, kde zastával pozici starosty města.

„Přiznám se, že jsem to nečekala,“ reagovala na zprávu jeho nástupkyně ve funkci, současná starostka Vsetína, Květoslava Othová.

„V každém případě je mi to líto a myslím si, že je to škoda. Na obou pozicích už Jiří Čunek získal řadu zkušeností. Navíc takovou změnu nevnímám jako příliš dobrou zvláště v době, kdy Česká republika předsedá Evropské unii,“ komentovala Othová.

Podporu Jiřímu Čunkovi vyjádřil také vsetínský místostarosta a jeho stranický kolega Lubomír Gajdušek. „Rozhodnutí odstoupit beru na vědomí. Vnímám je však spíše jako důsledek všech tlaků, které okolí na Jiřího Čunka vyvíjelo než jako jeho vlastní přání,“ mínil Gajdušek.

Podle jeho názoru lidovecký předseda zřejmě vyhodnotil svůj krok jako v současné době nejvhodnější variantu. „V žádném případě však nevěřím tomu, že by jedním z důvodů pro odstoupení měl být fakt, že Čunkovo ministerstvo je v rozkladu, jak bylo několikrát uváděno. Nesouhlasím ani s argumenty premiéra Topolánka, že je například ohroženo čerpání peněz z fondů EU,“ bránil bývalého kolegu na vsetínské radnice Gajdušek.

Lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová vidí příčinu odchodu Jiřího Čunka z vlády v jeho nedávné snaze dostat z postu ministra financí Jiřího Kalouska. „V situaci, kdy má vláda křehkou stabilitu a navíc velkou zodpovědnost kvůli předsednictví EU, jeho návrh vůbec neodpovídal realitě. Dostal tím do těžké situace i naši stranu a na základě toho určitě pocítil ztrátu autority,“ komentovala Šojdrová.

„Je to mrzuté,“ řekl včera na Čunkův odchod z vládních postů krajský radní za KDU-ČSL Jindřich Ondruš. Podle svých slov se kvůli pracovní vytíženosti nestačil s důvody, které jeho stranického předsedu k tomuto rozhodnutí vedly, detailněji seznámit. „Četl jsem jen letmo zpravodajství na internetu a rozhodně není dobře, že z funkcí odchází. Navíc poté, co jsme mu ve čtvrtek vyjádřili podporu,“ dodal Ondruš.

Známý valašský hudebník a umělec František Segrado k Čunkovu opuštění křesla vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj nevidí důvod. Považuje to však za reakci na třenice uvnitř křesťanské demokracie a také na vše, co se kolem osoby Jiřího Čunka v poslední době děje.

„To je můj osobní názor. Dalo se to očekávat. Předpokládám, že Jiří Čunek ví, co je pro něj a jeho stranu v současné době nejlepší. Kdy musí osobní zájem ustoupit zájmu veřejnému. Zřejmě cítil nejen vnitrostranický tlak, ale také tlak ze strany premiéra. V dané situaci byl odchod tím nejrozumnějším řešením,“ vyjádřil se Segrado.

Marcela Urbanová, kterou s Jiřím Čunkem spojuje vyšetřování jeho údajné korupční aféry, vidí odchod lidoveckého předsedy z vlády jako čistě osobní rozhodnutí. „Žádný další komentář k tomu není potřeba. Tato událost se mně týká stejnou měrou jako deseti milionů dalších lidí v této zemi,“ poznamenala Urbanová.

Michal Burda, Pavel Kašpar