Ve Vsetíně se delší dobu vedla bouřlivá diskuze o tom, zda se na kandidátní listině KDU-ČSL objeví jméno bývalého vsetínského starosty a expředsedy lidovců Jiřího Čunka. Spekulovalo se i o tom, že by do voleb kandidoval za jinou stranu. Situace se vyjasnila až nedávno, kdy sám Jiří Čunek svou kandidaturu za domovskou stranu potvrdil.

„Vyhodnotili jsme, že bude nejlépe, když budu na kandidátní listině KDU. Koneckonců jsem lidovec,“ řekl Čunek, který se navíc netají tím, že by se rád vrátil do křesla starosty města Vsetín.

Vsetín: bitva titánů?

Včera to potvrdil také předseda vsetínské KDU Libor Podešva. „Kandidátní listina pro volby je sestavená, na prvním místě bude současná starostka Vsetína Květoslava Othová,“ řekl Podešva. Dodal, že Jiří Čunek bude také kandidovat za lidovce.

„Na kandidátce se jeho jméno objeví do desátého místa,“ uvedl Podešva.

Zato členové vsetínské Občanské demokratické strany mají o své reprezentaci do komunálních voleb jasno už delší dobu. Svou volební kandidátku sestavili před několika týdny. „Schválila ji i regionální rada. Do voleb ve Vsetíně povedu občanské demokraty já,“ potvrdila už na počátku července současná místostarostka Vsetína a předsedkyně místní ODS Iveta Táborská.

Kandidátní listinu ČSSD povede ve Vsetíně současný ředitel Základní školy Luh Petr Kořenek.

Meziříčí: jasný los

Už několik týdnů je rozhodnuto také o lídrech a tedy potenciálních aspirantech na křeslo starosty u dvou velkých politických stran ve Valašském Meziříčí.

„Za Občanskou demokratickou stranu to bude současný starosta Jiří Částečka, za sociální demokracii nynější místostarostka Dagmar Lacinová,“ uvedla mluvčí meziříčské radnice Vendula Šmídová.

Rožnov: sázka na jistotu?

Svého lídra pro volby už dříve odtajnili také občanští demokraté v Rožnově pod Radhoštěm. „Na našem sněmu jsme jako jedničku stanovili současnou místostarostku města Markétu Blinkovou,“ prozradil předseda rožnovské ODS Petr Holý.

Rožnovská sociální demokracie sáhla pro svého volebního lídra mezi členy současné rady města. „Bude jím Lubor Kmenta,“ potvrdil šéf okresního výboru sociálních demokratů Dalibor Sedláček.

O pozici starosty se bude znovu ucházet také současný první muž rožnovské radnice Jaroslav Kubín. „Povedu kandidátní listinu strany Starostové a nezávislí,“ potvrdil včera Kubín.

Kromě známých politických stran budou chtít získat náklonnost voličů ve valašských městech také kandidáti dalších seskupení. Ve Vsetíně to bude například Sdružení nezávislých kandidátů – Evropští demokraté, které do voleb povede současný místostarosta města Jaromír Kudlík.

Dalším bude Sdružení nezávislých kandidátů a politického hnutí Starostové a nezávislí. Pro volby vytvořili jejich členové společnou kandidátku pod názvem Zdravé město Vsetín. Povede ji projektový manažer a současný zástupce ředitele vsetínské Společnosti pro komunitní práci Tomáš Pifka.

V Rožnově nabídne voličům svůj program uskupení Zdravý Rožnov. Jako svou vůdčí osobnost pro nadcházející volby jeho členové zvolili Blanku Mikolajkovou, která působí v občanském sdružení Iskérka.