Jeho zbytky se usadili na dně řeky. Podle policistů uhynulo na dvě stě šedestá kusů ryb. Škoda byla vyčíslena na tři tisíce korun.

Společnost Crystalex se však k nehodě postavila zodpovědně a ještě týž den se zavázala k nápravě. „Únik vápenné vody do Vsetínské Bečvy ze sklárny v Karolince nás samozřejmě mrzí, i když škody nedosáhly naštěstí velkého rozměru,“ sdělil mluvčí společnosti Karel Samec.

Podle jeho slov měli sklárny na vlastní náklady uvést inkriminovaný úsek dna do stavu před znečištěním do konce května. „Zasažená část dna však byla uvedena do původního stavu už druhý den po úniku vápenné vody,“ informoval Samec s tím, že karolinský závod udělá maximum pro to, aby se podobná situace neopakovala.

Vedoucí oddělení vodního a odpadového hospodářství vsetínské radnice Vladimír Karola říká, že podobné havárie nejsou na Valašsku příliš časté. „Do roka řešíme maximálně pět podobných případů,“ spočítal Karola.

V případě Crystalexu se podle něj zřejmě došlo k porušení povinností na úseku ochrany vod. „Někdy je nutné v takové situaci uložit pokutu, jindy stačí jen domluva. V případě Karolinky určitě pokuta uložena bude,“ konstatoval Karola.

Její výše se řídí takzvaným vodním zákonem. Podle něj je za nedovolené vypouštění odpadních vod možné udělit pokutu od deseti tisíc až po deset milionů korun.