Originální program Vsetínské nemocnice, určený pro gymnazisty připravující se na studium medicíny a dalších zdravotnických oborů a přírodních věd, se těší velkému zájmu už sedmým rokem.
Představuje jednotlivé obory a pracoviště, zdravotníky různých odborností a profesí. Podle mluvčí nemocnice Lenky Plačkové je pro letošní rok připraveno čtrnáct setkání, první tři již studenti absolvovali.
Studentům třetích ročníků gymnázií ze Vsetína, Valašského Meziříčí a Valašských Klobouk nemocnice každoročně nabízí ve Valašském Medik Klubu tři desítky míst.
„Zájem převyšuje kapacitu. Jsme rádi, že se klub těší takové přízni,“ cení si ředitel Vsetínské nemocnice Martin Pavlica.
Program nemocnice nepřerušila ani v uplynulých covidových letech, byť fungoval v omezené formě.
„Letos o prázdninách jsme uskutečnili intenzivní dvoudenní workshop s praktickou částí,“ připomíná Pavlica.
Cílem Valašského Medik Klubu je oslovit studenty zajímavým programem, předat jim znalosti a zkušenosti nad rámec běžných školních osnov, motivovat je ke studiu zdravotnických oborů, informovat o možnostech stipendií a pracovního uplatnění.
Při úvodním setkání ředitel nemocnice studenty seznámil s typy zdravotnického vzdělávání, jeho průběhem, praxích, stážích, možností brigád, nástupu do zaměstnání, atestací. Při dalším setkání je čekala návštěva radiodiagnostického pracoviště a následně anesteziologicko-resuscitační problematika. Následovat bude interna, ortopedie, gynekologie, hematologie a další odbornosti.
Uvažovala jsem o antropologii, ale medicína bude lepší
Studenti nejvíce oceňují možnosti návštěvy oddělení, praktické ukázky, setkání s odborníky.
„Chci jít na medicínu, dříve jsem si myslela na patologii, ale dnes díky Valašskému Medik Klubu vidím i mnoho dalších možností, odborných směrů, které mě zajímají ještě více. Je skvělé, že se můžeme aktivně zapojit a spoustu věcí si vyzkoušet. Minule to byl třeba ultrazvuk. Díky tomu také lépe vidíme, co všechno je náplní práce jednotlivých odborností,“ hodnotí Nela Tomšů z třetího ročníku vsetínského gymnázia.
„Přemýšlela jsem nad antropologií, ale nakonec to bude spíše medicína, která mi přijde praktičtější. Chtěla bych pomáhat lidem. V Medik Klubu se mi potvrzuje, že mé rozhodnutí má smyl. Obohacuje mě podpora, kterou vnímám jak ve škole, tak tady v nemocnici,“ dodává její spolužačka Vendula Leová.
Neumím si představit, že bych dělal jiný obor
Pozitivně vnímají setkávání se studenty, z nichž se mohou stát budoucí kolegové, i samotní zdravotníci. Primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Marek Proksa si připravil zajímavé historické shrnutí a teoretický úvod do problematiky, už s předstihem ale vyzval studenty, aby si připravili vlastní otázky. Studenti se ptali na možnosti anestézie i na čem závisí, jak se anesteziolog rozhoduje. Zajímali je moderní trendy a například také to, jaké zkušenosti přinesla zdravotníkům covidová doba a péče o covidové pacienty.
Primář Marek Proksa neskrýval, že to byla náročná doba, kterou zdravotníci nechtějí znovu zažít.
„Jeden den leželo v naší nemocnici, která má tři stovky lůžek, sto osm covidových pacientů. ARO pracovalo na plné obrátky. Ale nikdy se nepřestali v nemocnici operovat onkologičtí pacienti či akutní stavy,“ připomenul lékař.
Práce anesteziologa je podle něj náročná, někdy je zapotřebí se rozhodnout během několika vteřin. Když on stál kdysi před volbou, bylo pro něj ARO na prvním místě.
„Dnes už si ani nedovedu představit, že bych dělal jiný obor,“ dodal.