Po poměrně krátké přestávce na mateřské dovolené ji nyní najdete znovu mezi zákazníky v centru města, kam si do butiku Benevento na Smetanově ulici přicházejí vybrat z nabízeného zboží od dámských oděvů, triček, společenských doplňků až po džíny, bundy, čepice a italskou bižutérii.

Všechno v obchodě stíhá díky pomoci manžela, tety a maminky. „Ta mi také radí, jak se vyznat v nových daňových zákonech. Já sama bych na to kvůli dětem neměla čas,“ konstatovala.

Minimální daň nic neřeší

Zrušení minimální daně pro živnostníky podle jejích slov v tomto roce neznamená pro její podnikání vůbec nic. „Jsem totiž zároveň na mateřské dovolené, minimální daň tak platit nemusím. Na to dojde až příští rok,“ vysvětlila Jana Turková.

Minimální daň přitom pro ni znamená zaplatit „berňáku“ devět tisíc korun. „Podle nového to ale bude podle všeho totéž. Co vydělám, to budu muset přiměřeně zdanit,“ dodala majitelka butiku.

Doposud využívali spolu s manželem také možnost společného zdanění, které pro ně bylo výhodné právě díky tomu, že byla na mateřské dovolené.
„Od Nového roku byl tento princip zrušen a nevím, co to pro nás bude znamenat. Manžel je zaměstnanec, já podnikám. Až to tedy dáme dohromady, teprve konec roku ukáže, jak jsme na tom,“ uvedla Turková.

O možnosti koupit si díky novému daňovému systému například luxusní vozidlo a odepsat ho z daní, o tom s manželem v současné době zcela určitě neuvažují.

„Máme dvě stará auta a do nich neustále vrážíme peníze. Luxusní si určitě nekoupíme, snad konečně nějaké nové. Ale že bychom si pořídili džípa za milion korun, to opravdu nehrozí,“ směje se podnikatelka