„Hledali jsme zdroj na peníze už několikrát, ale nikdy se nám to nepodařilo. Nesplňovali jsme podmínky. Proto jsme se vydali složitější cestou a žádosti o dotace jsme rozfázovali na jednotlivé etapy. A uspěli jsme,“ řekl spokojeně místostarosta Ratiboře Martin Žabčík.

Doplnil, že s problémy, které se týkají kapacity školky, se vedení obce potýká již sedm let.

Proto se letos zastupitelé rozhodli uvolnit z rozpočtu obce na přístavbu oddělení 4,2 milionů korun.

Nové oddělení ratibořské školky vznikne na místě bývalé kotelny. Na ploše sto metrů čtverečních vznikne třída, ložnice, výdejna jídla a sociální zázemí celkem pro osmadvacet dětí. Stavební práce začaly v únoru a budou dokončeny v květnu.

Další práce na opravě celé budovy se uskuteční, vzhledem k přiděleným dotacím, ještě do konce letošních letních prázdnin.

Ještě před prázdninami se dělníci pustí do zateplení celé budovy včetně výměny oken. Tato část oprav si vyžádá částku 3,1 milionů korun, přičemž čtyřicet procent získalo vedení Ratiboře z dotací.

„Tím, že jsme byli zařazeni do programu mobility, získali jsme 2,6 milionů korun na odstranění bariér z budovy školky. V této fázi oprav dělníci postaví výtah, nájezdové rampy a zrekonstruují podlahy ve třídách, sociálních zařízeních a všude jinde tak, aby celá školka byla přístupná pro vozíčkáře,“ vysvětlil místostarosta Žabčík.

Původně počítali zastupitelé pouze se stavbou nového oddělení. Rok na to měli v plánu celou budovu školky zateplit a následující rok přestavit na bezbariérovou a kompletně modernizovat třídy. V poslední fázi projekt zahrnoval rekonstrukci kuchyně.

„Vzhledem k tomu, že jsme získali peníze najednou, musíme veškeré opravy kromě kuchyně uskutečnit ještě letos. Děti tak nastoupí 1. září do zčásti úplně nové a zčásti opravené školky “ informoval Žabčík.

Na zahájení nového školního roku se už teď těší zaměstnanci školky.

„Opravy s sebou nesou zvýšenou hlučnost, prašnost a průvan, ale bez toho se to neobejde. Žádné větší komplikace nejsou. Jsme rádi, že od září budeme v novém a moc se na to těšíme,“ řekla pracovnice školky Petra Frydrychová.

Kromě nového oddělení a celkové opravy školky se mohou děti těšit na moderní hřiště v zahradě. Terénní práce už začaly a do konce května bude mít zahrada nové herní prvky. Modernizace hřiště si vyžádá částku 590 tisíc korun.