Mince v nominální hodnotě 5 tisíc korun je v prodeji od úterý 30. května u smluvních partnerů ČNB za částku přesahující 25 tisíc korun.

Historické jádro Kroměříže a Arcibiskupský zámek se zahradami se staly předlohou pro v pořadí již pátou zlatou minci ČNB z cyklu Městské památkové rezervace.

„Kroměříž je město s bohatou obchodní, kulturní, diplomatickou a církevní historií, jejíž duch se zde zachoval dodnes. Největší architektonické poklady tohoto města jsou ode dneška umělecky ztvárněny na naší zlaté minci, která doplňuje řadu mincí a medailí vyražených ve zdejší mincovně před několika staletími,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.

Kolonáda v Květné zahradě v Kroměříži je po dvouleté obnově znovu přístupná veřejnosti.
VIDEO: Kolonáda v Květné zahradě je po dvouleté opravě znovu otevřena

„Pro naše město je to prestižní počin a významná událost, která bude zároveň připomínkou letošních 760 let města Kroměříže,“ poznamenal starosta Kroměříže Tomáš Opatrný.

Nejnovější zlatou minci s koláží nejvýznamnějších architektonických staveb Kroměříže pro ČNB navrhla Karolína Kučerová, obě strany přitom propojila detailem Květné zahrady. Lícní straně pětitisícikoruny dominují sloupy z kolonády v Květné zahradě, které doplňují figury heraldických zvířat z velkého státního znaku ČR a jejich stíny.

Na rubové straně jsou zobrazeny kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Mořice, kroměřížský zámek a uprostřed mincovního pole rotunda umístěná v Květné zahradě.

Cena je výrazně vyšší než je nominální hodnota

ČNB vydává celkem 15 tisíc kusů mincí. Nominální hodnota mince 5 000 korun však není stejná jako prodejní cena. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje podle ČNB mimo jiné aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů, kde se její cena aktuálně pohybuje přes 25 tisíc korun.

Kroměřížská nemocnice. Ilustrační foto.
Nemocnice v Kroměříži spouští nový informační systém. Připravte se na prodlevy

Zlatá mince s motivy Kroměříže je pátou z desetidílné série Městské památkové rezervace. Šestá mince v pořadí připomene v říjnu tohoto roku nejvýznamnější památky východočeského Hradce Králové. V tomto emisním období (2021 až 2025) budou na mincích ztvárněna ještě města Olomouc, Moravská Třebová, Štramberk a Tábor.

Městská památková rezervace Kroměříž

Městskou památkovou rezervaci Kroměříž tvoří původní historické jádro města a Arcibiskupský zámek se zahradami. Centrem je Velké náměstí lemované měšťanskými domy s budovou radnice a radniční věží s neobvyklými dvouciferníkovými hodinami v jižní části a zámkem uzavírajícím jeho plochu v severním cípu, na který navazuje Mlýnská brána, součást původního opevnění.

V budově bývalé restaurace Slavia na náměstí Míru v Kroměříži otevírá Česká pošta novou pobočku.
Česká pošta otevře příští týden novou pobočku v Kroměříži na náměstí Míru

Komplex zámku a unikátních zahrad – Podzámecké a Květné – je od roku 1998 zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Součástí městské památkové rezervace je kromě budov také řada sochařských děl a církevních objektů tvořících panorama města – kostelů sv. Mořice, sv. Jana Křtitele a Nanebevzetí Panny Marie.