Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozhodl, že za pochybení v zakázce musí zaplatit padesát tisíc korun. Sankce je pravomocná, radnice se proti ní neodvolala.

Místostarosta Rožnova Alois Vychodil radnici hájí. Chybu podle něj způsobila firma, která pro město výběrové řízení zajišťovala. Po ní bude Rožnov pokutu zpětně vymáhat.

Podle ÚOHS rožnovská radnice v tendru stanovila neprůhledně podmínku poskytnutí takzvané kvalifikační dokumentace.

„O stanovené podmínce informoval zadavatel pouze deset zájemců, kteří si vyžádali zadávací dokumentaci. Další potenciální zájemci požadovaný rozsah informací neměli. To je mohlo odradit od účasti v zadávacím řízení," vysvětlila v odůvodnění uložení pokuty Eva Kubišová, místopředsedkyně ÚOHS pověřená řízením sekce veřejných zakázek

Podle místostarosty Rožnova Aloise Vychodila bude muset radnice pokutu zaplatit, přestože vytýkaná chyba nebyla na její straně.

„My jsme vysoutěžili firmu, která pro nás zajišťovala celé výběrové řízení. Tato firma je z Ostravy. Uzavřeli jsme s ní takzvanou mandátní smlouvu," vysvětlil Alois Vychodil.

Dodal, že v uvedené smlouvě je jednoznačně stanoveno, že pokud v průběhu výběrového řízení vznikne chyba, za případné škody nese zodpovědnost tato firma.

„Pokutu tedy sice zaplatit musíme, abychom zabránili naskakování úroků. Ihned ale budeme jednat se zmíněnou společností, aby splnila svůj závazek ze smlouvy," uvedl Vychodil.

Podle něj jsou podobné společnosti pro tyto případy pojištěné a škodu obvykle z pojištění také hradí. „Pokud se tak ale nestane, jsme připraveni dát firmu k soudu," netajil Alois Vychodil.

Vysvětlení místostarosty ovšem nic nemění na názoru rožnovské opozice. Ta udělenou pokutu považuje jen za další důkaz špatně připraveného projektu Jurkovičovy rozhledny.

„Pokud by byl svět spravedlivý, tak tato stavba musela být dávno zastavena," řekla opoziční zastupitelka Libuše Rousová, přestože po stránce řemeslného zpracování rozhlednu chválí.

Podklady pro stavbu nebyly podle jejích slov dobře projekčně zvládnuté od začátku.

„Neustále vznikají další a další náklady. Nyní je to padesát tisíc, které se mohly využít jinde. Je to naprosto jasná známka amatérismu," nešetřila kritikou Libuše Rousová.

Vybudování rozhledny přišlo na 12,2 milionu korun. Z toho 8,4 milionu získalo město z evropských dotací, přes dva miliony věnovala Nadace Děti-Kultura-Sport.

Rozhledna z kamene a dřeva stojí na Karlově kopci nad rožnovským skanzenem od dubna.

Stavba vysoká 31 metrů vznikla podle původních plánů architekta Dušana Jurkoviče z roku 1896.

Výstavba byla po celou dobu terčem kritiky rožnovských opozičních zastupitelů. Vášnivé diskuze se vedou také kolem plánovaného kácení vzrostlých stromů, které částečně brání výhledu z věže.