„Valmez se mi zdál šedivý. Nelíbilo se mi, jak lidé chodí v tom samém a rozhodl jsem se nabídnout jim alternativu," popisuje zrod nápadu Jaroslav. Dvanáctého dubna loňského roku proto otevřel obchůdek Chameleon. Poté, co obchod oslavil první narozeniny, rozhodl se vyrábět i vlastní výrobky. „Viděl jsem, že mám kolem sebe spoustu mladých, talentovaných návrhářů a designérů, tak jsem jim nabídl příležitost," vysvětluje Kišš. Spolupráce zatím funguje bez problémů. „Oni mi pošlou grafický návrh a já ho zpracuji jako šperk nebo módní doplněk. Něco samozřejmě vymýšlím i sám," říká.

Kromě prodeje v kamenném obchodě v létě objíždí nejrůznější akce a festivaly. Valaši ho mohli potkat třeba na Valašském špalíčku nebo vsetínském Gulášfestu. Podíval se ale také na Pohodu, Colours of Ostrava, do Piešťan na Grape nebo na olomoucký Majáles. „O víkendech jsem se nudil, tak jsem spojil příjemné s užitečným. Moc mě to baví. Je to mnohem zábavnější než sedět v kamenném obchodě," usmívá se mladý podnikatel.

Nejvíc jej na práci baví lidi. „Těší mě kontakt s lidmi. To, že se jim moje výrobky nebo věci, které prodávám, líbí a odchází od nás spokojení," svěřuje se majitel obchodu.

Při otevírání obchodu i vyrábění svých výrobků musel překonat spoustu problémů. Ten největší je podle něj jeho naivita. „Představa o fungování obchodu se absolutně neslučovala s realitou," vysvětluje Jaroslav.

Snaží se odlišit svým zbožím i přístupem. Letos u něj začalo více než kdy dřív platit heslo: náš zákazník, náš pán. „Tento rok jsem koupil stroj na placky. Všichni si můžou vyrobit placku, zrcátko nebo otvírák přesně podle svých představ. Otevírá se tím možnost výrobky přizpůsobovat zákazníkovi. Jedna základní škola si teď u mě dokonce objednala placky pro prvňáčky," prozrazuje Kišš. Reakce lidí na jeho výrobky jsou podle něj vesměs pozitivní, mnozí se prý k němu často vracejí. Jelikož celý obchod, výrobu i prodej ve stáncích řídí sám, moc volného času mu nezbývá. Když ale nějaký je, odpočívá. „Největší relax je pro mě vodní dýmka v čajovně u dobré knížky," dodává.

Autor: Vendula Životská