Přestože podle lékařů existuje účinná prevence, chřipku mnozí pacienti stále podceňují. Jednou z takových je i Věra Žalmánková ze Vsetína. Proti nejčastější infekční nemoci se prý neočkuje. Je to podle ní zbytečné. „Chřipka je klasická nemoc a když to šlo dříve zvládnout bez vakcín, tak nevím, proč bychom se najednou měli očkovat," myslí si Věra Žalmánková.

Lidé raději 
volí samoléčbu

Podle pacientů, kteří už očkovaní byli, dokonce vakcína mnohdy vůbec nepomáhá. „Nechal jsem se očkovat dvakrát, ale neosvědčilo se mi to. Proto se už letos nechystám," vysvětlil Josef Adamec ze Vsetína. Na chřipku podle něj nejvíce zabírá horký čaj s citronem, acylpyrin a mnoho ovoce. „Samozřejmostí je nemoc pořádně vyležet v posteli," myslí si Josef Adamec.

Lékaři ale samoléčbu chřipky nevidí rádi. Naopak se přiklánějí k prevenci v podobě účinné vakcíny. Podle nich totiž očkování snižuje pravděpodobnost nákazy až o 80 %.

„Snažíme se veřejnost o prospěšnosti očkování informovat, ale pacienti jsou nedůvěřiví a chřipku stále podceňují," povzdychla si praktická lékařka z Valašské Bystřice Helena Janírková. Podle ní navíc lidé časté infekční onemocnění obvykle nedokážou přesně rozpoznat. „Pacienti si stěžují, že je očkování neochránilo. Přitom jejich tělo třeba vůbec neoslabil vir chřipky, ale jiná viróza nebo jsou pouze nachlazení," doplnila Helena Janírková.

Podle lékařů očkování nezaručí 100 % ochranu, ale riziko nákazy výrazně snižuje. Očkovaní lidé navíc snižují pravděpodobnost nakažení svého okolí, protože nejsou přenašeči viru. „Zvyšuje se tím takzvaná kolektivní imunita," vysvětlila epidemioložka k krajské hygienické stanice ve Zlíně Hana Tkadlecová. Samotné očkování je podle ní bezpečné. „Frekvence nežádoucích účinků je na stejné úrovni jako u ostatních očkování, třeba u žloutenky," uklidnila Hana Tkadlecová.

Očkování je vhodné zejména pro děti, seniory a onkologicky nemocné. Očkovat se mohou nechat i těhotné ženy. V současnosti je průměrná proočkovanost v okrese pouze 5 %, což představuje něco málo přes 7 tisíc lidí.