Nemocných respiračními chorobami přibývá. Koncem minulého týdne jich bylo přes dva tisíce na sto tisíc obyvatel

„V minulém týdnu došlo k dalšímu nárůstu akutních respiračních onemocnění téměř o 11 procent. Nemocných tak je 2073 na 100 tisíc obyvatel,“ poznamenala vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Hana Tkadlecová. V současnosti se objevuje celé spektrum patogenů, které způsobuje akutní respirační onemocnění, nejvíce však podle ní přibývá chřipek, jejichž počet vzrostl až o 46 procent.

Svůj podíl na tom má například dlouhodobý pobyt v uzavřených a málo větraných prostorách v chladném období. „K vzestupu došlo ve všech okresech a ve všech věkových skupinách. Oproti předchozím týdnům je to však markantnější u dospělých,“ doplnila Tkadlecová. Předpokládá se, že nemocnost ještě mírně poroste a v následujících týdnech bude kulminovat.

Pandemická chřipka H1N1 neboli prasečí, která si v loňském roce vyžádala dokonce oběti na životech, se letos stává běžnou. „V celé Evropě převažuje tento kmen. Ten byl ve většině případů potvrzen i v České republice a taktéž ve Zlínském kraji. Z původně pandemického kmene se tak stává sezonní,“ konstatovala Tkadlecová. Sezonní chřipka se má na rozdíl od pandemické objevovat jednou ročně, zpravidla v zimním období, a trvá jen po určitou dobu.

Nadále trvá kvůli doporučení omezení návštěv v nemocnicích a zařízeních sociální péče.„V případě onemocnění je nejdůležitější co nejrychleji se izolovat od zdravých, ulehnout na lůžko, spát, pít dostatek tekutin, jíst pouze střídmě lehkou stravu a užívat léky proti horečce a bolesti,“ poradila Tkadlecová těm, kteří pociťují příznaky choroby.

K lékaři má podle ní smysl chodit pouze tehdy, pokud se onemocnění dramaticky zhoršuje či pokud se nezlepšuje po 3–4 dnech a pokud se jedná o velmi malé děti či oslabené jedince.

Chřipkové prázdniny se nechystají

Školy na Zlínsku, přestože počty nemocných dětí stoupají, zatím vyhlášení chřipkových prázdnin či omezení výuky v nejbližších dnech neplánují.Přesto některá zařízení přistoupila k omezení či odložení některých kulturních či sportovních akcí.

Své vědí o chřipkové epidemii například ve slavičínské Základní škole Malé Pole, kde byl zrušen sobotní dětský karneval. „U nás ve škole bylo ze sto třiceti žáků nemocných hned padesát. Po konzultaci s mateřskými školkami jsme se rozhodli z hlediska hygieny akci odložit na březen,“ přiblížil ředitel školy Roman Goldba.Uzavření školy v tomto týdnu podle něj nehrozí. „Pomalu se nám vracejí, navíc následně budou prázdniny, tak se to snad přežene,“ doplnil.